هیگ: بحران اوکراین امنیت و ثبات اروپا را تهدید می‌کند / روسیه اقدامات تحریک‌آمیز نکند

سیاسی

وزیر خارجه انگلیس با تاکید بر اینکه بحران اوکراین به تهدیدی برای امنیت و ثبات در اروپا تبدیل شده است، اقدامات روسیه در قباال این کشور را نقض حاکمیت و استقلال اوکراین خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس در نشست مجلس عوام این کشور گفت: ما از روسیه می‌خواهیم خویشتندار باشد و به حاکمیت اوکراین احترام بگذارد.

وزیر خارجه انگلیس افزود:روسیه حاکمیت اوکراین را نقض کرد و ما این اقدامات را که با منشور سازمان ملل و با تمام معاهده‌های منعقد شده میان اوکراین و روسیه در خصوص ناوگان دریای سیاه مغایرت دارد، محکوم می‌کنیم. نیروهای روسی وارد کریمه شده‌اند و مسکو با این تصمیم خود معاهده بوداپست را نقض کرده است.

این مقام انگلیسی عنوان داشت: روسیه پیشتر همچون انگلیس بر عدم استفاده از سلاح در اوکراین به جز در صورت دفاع از خود تاکید کرده بود. باید تضمین‌هایی در خصوص حقوق اقلیت‌ها وجود داشته باشد. من از واکنش دولت اوکراین و پاسخ آنها به اقدامات تحریک‌آمیز استقبال می‌کنم. اوکراین دست به خشونت نزد. خطر تشدید شرایط در این کشور وجود دارد.

ویلیام هیگ در ادامه افزود: دولت انگلیس با دولت اوکراین، ‌آمریکا و گروه هفت تماس دارد و هدف از این اقدامات جلوگیری از تشدید شرایط نظامی در اوکراین است. مسائل مربوط به اقلیت‌های روس‌زبان در اوکراین باید از طریق راه‌حل‌های سیاسی و نه خشونت حل شود. آنها خواهان تغییرات ریشه‌ای هستند و ما نسبت به تشدید شرایط هشدار می‌دهیم.

ویلیام هیگ در ادامه بر این مساله تاکید کرد که بحران اوکراین امنیت و ثبات اروپا را تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه انگلیس، روسیه را از اقدامات تحریک‌آمیز بر حذر می‌دارد، عنوان داشت: شورای امنیت در نشست اخیر خود خواهان اعزام هیاتی به اوکراین شد تا بر حفظ حاکمیت این کشور تاکید کند.

ویلیام هیگ خاطرنشان کرد: در صورتی که روسیه از نیروهای نظامی خود استفاده کند اتحادیه اروپا روش‌هایی را برای مقابله با این امر در پیش خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود: دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس و باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا اخیرا تاکید کردند که روسیه بهای این مواضع خود در خصوص اوکراین را می‌پردازد.

انتهای پیام

کد N162135