در گفت‌وگو با ایسنا

یک استاد دانشگاه: غرب و روسیه از تجزیه اوکراین سودی نمی‌برند

سیاسی

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی هم‌مرز روسیه با جمعیتی حدود 46 میلیون نفر است که بعد از فرانسه وسیع‌ترین کشور اروپایی است و اگر این کشور به اتحادیه اروپا بپیوندد، روسیه سایه ناتو را تا مرزهای خود احساس خواهد کرد و از همین رو اوکراین دارای اهمیت استراتژیک برای روسیه است.

تظاهرات در اوکراین از زمانی آغاز شد که دولت ویکتور یاناکوویچ از امضای توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا سرباز زد و این تظاهرات با خشونت همراه شد و یانوکوویچ تصمیم گرفت کشور را ترک کند؛ اما داستان به همین جا ختم نشد و نا‌آرامی‌ها به سمت شرق این کشور کشیده شد و مخالفان، دولت تازه تاسیس اوکراین را برنتافتند و علم خود مختاری برافراشتند.

حال باید دید آینده اوکراین به کدام سو خواهد رفت؟ آیا می‌توان تصور کرد که این کشور وسیع اروپایی تجزیه شود؟ آیا روسیه به این راحتی اجازه خواهد داد که اوکراین به اتحادیه اروپا بپیوندد؟ واکنش اتحادیه اروپا و آمریکا به اتفاقات در حال وقوع اوکراین چگونه خواهد بود؟ برای برررسی و تحلیل بهتر آینده سیاسی کشور اوکراین و هم‌چنین پیش‌بینی آینده این کشور در عرصه بین‌الملل، خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان گفت‌وگویی با شهروز ابراهیمی، استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان انجام داده است.

روسیه هنوز در زمان جنگ سرد به سر می‌برد

ابراهیمی با اشاره به این که تحلیل‌هایی که درباره اتفاقات اوکراین در کشور صورت می‌گیرد در اکثر مواقع یک‌جانبه است، اظهار کرد: این تحلیل‌ها نمی‌تواند بر اساس واقعیات بوده به نوعی که در به وجود آمدن این بحران بعضی تحلیل‌ها نقش روسیه و بعضی تحلیل‌ها نقش غرب را پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

او با اشاره به این که نباید بحث‌های جناحی و سیاسی کشورمان را وارد تحلیل‌مان از اوضاع کشور‌های دیگر کنیم، تصریح کرد: به لحاظ علمی این نوع بحران‌ها در کشور‌های پیشین اتحاد جماهیر شوروی ریشه دارد. در تحلیلی که گورباچف (آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی) از اتفاقات اوکراین کرده بود و به تحلیل من نزدیک بود این بود که گورباچف گفته بود" اصلاحات در اوکراین با شکست مواجه شده است و با تساهل می‌توان گفت این اتفاقات ادامه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است و این بحران ادامه دارد و متاسفانه روسیه هنوز در زمان جنگ سرد به سر می‌برد."

غرب و روسیه از تجزیه اوکراین سودی نمی‌برند

ابراهیمی ادامه داد: ریشه بحران فعلی اوکراین به سال 2004 برمی‌گردد، یعنی همان انقلاب نارنجی. اتفاقاتی که بعد از آن سال‌ها به وقوع پیوست و یولیا تیموشنکو در دادگاه به اتهام فساد مالی محاکمه شد یک نوع نارضایتی خفته در بخش غرب اوکراین به ‌وجود آورد. از سوی دیگر این بحران اتفاق جدیدی نیست و این موج نارضایتی هم‌چنان ادامه خواهد داشت و شاید امروز در اوکراین باشد، اما بعد به کشورهایی هم‌چون گرجستان و بلاروس نیز سرایت خواهد کرد و هیچ شکی نیست اتفاقاتی که به وقوع خواهد پیوست به نوعی روسیه و اتحادیه اروپا و آمریکا را روبه‌روی هم قرار دهد.

وی جذابیت سیستم اقتصادی اتحادیه اروپا برای مردم اوکراین را در شروع این بحران تاثیرپذیر دانست و افزود: نباید توهم توطئه داشته باشیم و این را بگوییم با سخنرانی یک نفر از مقامات آمریکایی این اتفاقات در اوکراین افتاده است، چون اگر در جامعه‌ای موج نارضایتی خفته وجود نداشته باشد، با سخنرانی یک شخص، کشور دچار چنین تغییراتی نمی‌شود و می‌توان گفت کشورهای غربی تنها سوار موج نارضایتی در اوکراین شدند و این طبیعی است که دنیا، دنیای نفوذ و رقابت است. شما فرض کنید پوتین برود در آمریکا برای مردم سخنرانی کند! آیا آمریکا دچار آشوب می‌شود؟

این استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان درباره خطر تجزیه اوکراین خاطرنشان‌کرد: من فکر نمی‌کنم اتحادیه اروپا از بی‌ثباتی اوکراین مانند آن چیزی که در سوریه شاهد هستیم، استقبال کند و حتی روسیه نیز از تجزیه این کشور استقبال نخواهد کرد. اتحادیه اروپا و آمریکا تمام اوکراین را می‌خواهند. اتحادیه اروپا و آمریکا، اوکراین متحد روسیه را به اوکراین تجزیه شده ترجیح می‌دهند و روسیه نیز از تجزیه اوکراین سودی نمی‌برد.

یکپارچه کردن اروپا از زمان فروپاشی شوروی از سوی غرب دنبال شده است

ابراهیمی با اشاره به این که تجزیه اوکراین منافع روسیه را به خطر خواهد انداخت، گفت: روسیه با این لشکرکشی می‌خواهد به نوعی غرب را تهدید کند و آمریکا نیز نمی‌خواهد دیدگاه جنگ سرد را هم‌چنان دنبال کند و حساسیت‌های روسیه را بر انگیزد. البته روسیه اگر ناچار شود ممکن است به تجزیه اوکراین دست بزند که این موضوع بعید به نظر می‌رسد.

وی به موقعیت مهم جغرافیایی اوکراین برای روسیه و غرب اشاره کرد و افزود: گاز و نفت روسیه از طریق اوکراین به غرب می‌رود و اگر چنان چه اوکراین تجزیه شود، منافع غرب و روسیه به خطر می‌افتد. بنابراین من فکر نمی‌کنم هر دو طرف بخواهند اوکراین تجزیه شود.

این کارشناس مسایل بین‌الملل یکپارچه کردن اروپا توسط غرب را پروژه غرب از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دانست و تصریح کرد: غرب به صورت نرم‌افزاری و توسل به ابزار حقوق بشر و جذاب نشان دادن نظام سیاسی و اقتصادی خودش بدون این که هزینه زیادی بدهد وارد عمل می‌شود، اما روسیه معمولاً از سخت‌افزار و یا بهتر بگویم از اهرم نظامی استفاده می‌کند. بنابراین من فکر می‌کنم چون ابزار غرب کاربردی‌تر از ابزار روسیه است در میان مدت به عنوان مثال مدت 10 سال دیگر اوکراین به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر خواهد شد.

ابراهیمی در پایان خاطرنشان‌کرد: ممکن است روسیه بتواند با قدرت نظامی موج ناآرامی‌ها در اوکراین را بخواباند، اما این ناآرامی‌ها دوباره ظهور می‌کند که البته مشکل کشور‌های دیکتاتوری همین است و فکر می‌کنند با سرکوب مخالفان آشوب را از بین می‌برند، اما نمی‌دانند این آتش زیر خاکستر ممکن است در چند سال بعد شدیدتر سر برآورد.

انتهای پیام

کد N162123