لبخند روحانی به انتقاد آیت‌الله مهدوی‌/ تکیه «برادر رئیس‌جمهور» بر جایگاه خبرگان

فارس نوشت:

حضور حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور در اجلاس خبرگان از حاشیه‌های این مراسم بود  به عنوان دستیار ویژه رئیس‌جمهور در جایگاه اعضای خبرگان قرار گرفت.

 

 روز نخست پانزدهمین اجلاس دوره چهارم خبرگان رهبری صبح امروز سه‌شنبه در محل مجلس قدیم و به ریاست آیت‌الله مهدوی‌کنی برگزار شد.

*مراسم به صورت رسمی در ساعت 8:30 و با حضور آیات مهدوی‌کنی، دری‌ نجف آبادی، احمد خاتمی، شاهرودی و یزدی در جایگاه هیئت رئیسه آغاز شد.

*هاشمی رفسنجانی پیش از سخنرانی رئیس‌ مجلس خبرگان، جزء آخرین نفراتی بود که وارد صحن خبرگان شد و کنار روحانی نشست.

*حضور حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور در اجلاس خبرگان از حاشیه‌های این مراسم بود که به گفته برخی،‌ به عنوان دستیار ویژه رئیس‌جمهور بدون هیچ مشکلی در جایگاه اعضای خبرگان قرار گرفت.

*علوی وزیر اطلاعات نیز که از ساعات آغازین اجلاس در صحن مجلس خبرگان رهبری حاضر شده بود، به خوش و بش با کازرونی امام جمعه سابق کرج مشغول بود که البته در ادامه مراسم کنار حسین فریدون نشست.

*یکی دیگر از سوژه‌هایی که در تیررس لنز دوربین‌ها قرار گرفت، حضور آیت‌الله مصباح و آیت‌الله جنتی کنار یکدیگر بود.

*کنایه‌ آیت‌الله مهدوی‌کنی به هاشمی رفسنجانی نیز از حاشیه‌های جالب مراسم بود؛ آیت‌الله مهدوی‌کنی با اشاره به تاثیر قناعت در سلامت جامعه گفت: آقای هاشمی‌رفسنجانی در کتاب خاطرات خود آورده بود که نان‌ و پنیر می‌خورد و برخی به وی گفته بودند که مگر رئیس مجلس نیز نان و پنیر می‌خورد!

*همچنین آیت‌الله مهدوی‌کنی در ادامه سخنان خود با انتقاد از رویه مصرف‌گرایی در کشور گفت: دیروز در یکی از روزنامه‌ها خواندم که مصرف انرژی ایران بیشتر از کشور چین با آن جمعیت زیاد است. وی بر همین اساس به اسراف در روشنایی و روشن بودن لامپ‌های زیاد در جلسه امروز خبرگان پرداخت و از این موضوع انتقاد کرد.

*هنگام اشاره آیت‌الله مهدوی‌کنی به انتقادهای وارد شده به بحث گشت ارشاد در دوران احمدی‌نژاد و تاکید بر اشتباه بودن این رویکرد، لبخندی بر لبان روحانی نقش بست.

*پس از اتمام سخنان آیت‌الله مهدوی‌کنی، برخی اعضای خبرگان به عنوان ناطق سخنرانی کردند و پس از آن نیز عراقچی گزارشی از مذاکرات هسته‌ای به اعضای خبرگان ارائه داد.

*پس از اتمام روز نخست اجلاس خبرگان،‌ برخی اعضای خبرگان با حضور در محوطه بیرونی مجلس قدیم به سوالات خبرنگار فارس پاسخ دادند و برخی نیز با بهانه‌های مختلف از جمله درد سیاتیک کمر از پاسخ به سوالات طفره رفتند.

*عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در اجلاسیه مجلس خبرگان گفت: غنی سازی 3 و نیم درصد را تثبیت کردیم و این برای ما موفقیت است. غنی سازی 20 درصد را هم که متوقف کردیم، به آن نیاز نداشتیم. ادعاهای اخیر لابی صهیونیستی برای مصرف داخلی خودشان است و هرچه دلشان می‌خواهد بگویند.

*حسن روحانی رئیس‌‌جمهور نیز در حاشیه اجلاسیه خبرگان گفت: حسن نیت ایران برای حل مسئله هسته‌ای آشکار است و اگر طرف مقابل ما هم در این مسیر حسن نیت داشته باشد، معتقدم در زمان کوتاه حتی ممکن است در 6 ماه اول بتوانیم به توافق نهایی برسیم.

4545

کد N161974