امتناع ترکیه از ایجاد تنش در روابط آنکارا و مسکو

اوکراین,بحران92

آنکارا - ایرنا - ترکیه در پی ایجاد بحران در روابط آنکارا و مسکو در پی تحولات اوکراین به ویژه در منطقه کریمه نیست.

به گزارش ایرنا، ترکیه با وجود ارتباط تاریخی ، زندگی اقوام ترک و موقعیت استراتژیک ˈکریمهˈ در دریای سیاه رخدادهای این منطقه را در پی تحولات اوکراین از نزدیک دنبال کرده و نگران تحولات این کشور است ولی به هیچ وجه قصد ندارد این تحولات در روابط آنکارا و مسکو خللی وارد کند.

رسانه های جمعی ترکیه به ویژه شبکه های خبری و خبرگزاری های این کشور با اعزام نمایندگانی به کریمه، لحظه به لحظه تحولات اوکراین را به طور عام و کریمه را بطور خاص برای مخاطبان خود در این کشور پخش و منتشر می کنند.

ˈ احمد داوداوغلو ˈ وزیر امور خارجه ترکیه که به تازگی در سفر به کی یف با مقامات اوکراین و رهبران برخی از احزاب این کشور دیدار و گفت وگو کرد، در این باره عنوان کرده است که دولت ترکیه اجازه نخواهد داد تحولات در اوکراین به بحرانی در روابط آنکارا و مسکو تبدیل شود.

وی افزود: بحران در دریای سیاه و منطقه کریمه نخست یک مشکل داخلی اوکراین و سپس جامعه بین الملل است ضمن آنکه ترکیه این تحولات را از نزدیک دنبال می کند.

وزیر امور خارجه ترکیه با یادآوری اینکه تحولات اوکراین به ویژه تاتارهای منطقه کریمه می تواند موجب رویارویی ترکیه و روسیه نیز شود ، افزود : ما در این دام گرفتار نخواهیم شد و آماده گفت وگو با مقامات روسیه برای حل و فصل مشکل در کریمه و حتی بهبود روابط مسکو و کی یف هستیم .

وی تاکید کرد : اوکراین باید در روابط خود با اتحادیه اروپا و روسیه تعادل را حفظ کند و در این جهت با مقامات اوکراینی گفت وگو کرده است.

داوداوغلو توضیح داد: در دیدار با مقامات کی یف تاکید کرده است که در دوره جدید باید همه گروه ها در مدیریت جدید اوکراین نقش داشته باشند.

وزیر امور خارجه ترکیه تصریح کرد که اگر گروهی از نمایندگان از مجلس اوکراین جدا شوند ، حکومت به سوی تجزیه خواهد رفت. راه حل مساله اوکراین از پارلمان آن کشور می گذرد. این بسیار مهم است.اگر اوکراین تجزیه شود، این به معنی تمام حوزه قفقاز و حتی تا سیبری سرایت کرده و حوزه بالکان را نیز در بر خواهد گرفت.

داوداوغلو تاکید کرد که اوکراین نباید تجزیه شود و در غیر این صورت صلح جهانی به مخاطره خواهد افتاد . سازمان امنیت و همکاری اروپا که روسیه نیز عضو آن است، باید سریعا یک گروه کاری در باره حل مشکلات اوکراین تشکیل دهد.

سفارت اوکراین در ترکیه با انتشار بیانیه ای بااشاره به تحولات در شبه جزیره کریمه خواستار پیوستن ترکیه به تلاش های بین المللی به منظور ممانعت از ایجاد تنش بین روسیه و اوکراین شده بود.

براساس این گزارش و در جهت نگرانی های ترکیه از تحولات اوکراین ˈ فریدون سینیرلی اوغلو ˈ قائم مقام وزارت امور خارجه ترکیه در تماسی تلفنی با ˈ گریگوری کراسین ˈ همتای روسی خود در باره تحولات این کشور گفت و گو کرد.

در این تماس تلفنی سینیرلی اوغلو گزارشی از گفت وگوهای وزیر امور خارجه ترکیه در سفر به کی یف و دیدار و گفت وگو با مقامات اوکراینی را ارایه کرد.

وی همچنین در این تماس تلفنی از سفر ˈ احمد داوداوغلو ˈ وزیر امور خارجه ترکیه به روسیه خبر داد.

به گفته این منابع دیپلماتیک، وزیر امور خارجه ترکیه در خلال برگزاری نشستی در باره تحولات لبنان در مسکو ، با ˈ سرگئی لاوروف ˈ وزیر امور خارجه روسیه نیز دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه در بازگشت از کی یف و گفت وگو با مقامات اوکراین در تماس های تلفنی جداگانه ای با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه آمریکا ، فرانسه ، آلمان ، ژاپن ، لهستان ، ایتالیا و انگلیس به تشریح گفت و گو هایش پرداخت.

براساس این گزارش، داوداوغلو همچنین با برخی از مسوولان منطقه کریمه نیز دیدار و آنان را به خویشتنداری دعوت و بر تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد.

داوداوغلو همچنین در دیدار با ˈ عبدالله گل ˈ رییس جمهوری ترکیه در باره تحولات اوکراین گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه همنچنین با نهادهای مدنی ترک فعال در ارتباط با اقوام ترک و تاتارهای کریمه در آنکارا دیدار و گفت و گو کرد.

رسانه های جمعی ترکیه به ویژه شبکه های خبری و خبرگزاری های این کشور با توجه به اهمیت تحولات اوکراین با اعزام نمایندگانی به کریمه، لحظه به لحظه تحولات اوکراین را به طور عام و تحولات کریمه را بطور خاص برای مخاطبان خود در این کشور پخش و منتشر می کنند.

خاورم ** 230 **1010
کد N161651