نخست وزیر تونس: آمریکا در تونس پایگاه نظامی نخواهد داشت

نخست وزیر,آمریکا

بیروت – ایرنا - « مهدی جمعه » نخست وزیر جدید تونس با تاکید به اینکه « آمریکا هیچ پایگاه نظامی در تونس نخواهد داشت» ، گفت: آنچه در باره تاسیس پایگاه نظامی آمریکا درجنوب تونس گفته می شود، مطلقا درست نیست.

به گزارش ایرنا ، بعداز مذاکرات مقامات تونسی و آمریکایی در باره مسائل راهبردی و نظامی، در محافل سیاسی و رسانه ای تونس از احتمال ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در جنوب این کشور خبر داده شد.

نخست وزیر تونس در گفت وگویی تلویزیونی با تاکید به اینکه دولت تونس تاکنون در مقابله با تهدیدهای تروریستی موفقیت های زیادی بدست آورده است، تونسی های موجود در سوریه را که با نظام این کشور می جنگند، خطری واقعی برای امنیت کشورش دانست.

وی با بیان که دولت تونس درحال طراحی برنامه ای راهبردی برای مقابله با این مشکل خطرناک و تروریسم است، افزود: تروریسم همواره پدیده ای قابل برگشت است بنابراین همه باید هوشیار باشند.

مهدی جمعه خاطرنشان کرد که آمادگی ها و هماهنگی ها در سطوح مختلف بویژه امنیتی و نظامی برای مبارزه با تروریسم در تونس ضرورت دارد.

نخست وزیر تونس اظهارداشت که برنامه ای روشن برای رها کردن مساجد تونس از سیطره اندیشه هایی که مبلغ تروریسم و تکفیر هستند، وجود دارد و تاکنون 150 مسجد از این اندیشه ها رها شده اند.

وی گفت که این برنامه درچارچوب طرحی با هماهنگی وزارت خانه های مختلف ازجمله وزارت کشور تونس اجرا می شود.

مهدی جمعه با بیان اینکه « روابط خارجی تونس با مشورت و هماهنگی رییس جمهوری این کشور صورت می گیرد»، روابط کشورش با الجزایر و مغرب را در همه زمینه ها ممتاز خواند.

نخست وزیر تونس خاطرنشان کرد که بزودی به 6 کشورعرب حوزه خلیج فارس، فرانسه و آمریکا با هدف فعال کردن همکاری های دیپلماتیک و اقتصادی سفر می کند.

وی وضعیت اقتصادی تونس را سخت خواند و گفت که اگر اقداما ت پیشگیرانه و فوری صورت نگیرد وارد مرحله هرج و مرج اقتصادی می شود.

مهدی جمعه برگزاری انتخابات پاک و سالم را تا قبل از پایان سالجاری میلادی اولویت دولت خود خواند و افزود: مبلغ 10 میلیون دینار تونسی (هر 100 دلار معادل حدود 140 دینار تونسی است) و ساختمان و دیگر امکانات لازم در اختیار کمیته عالی مستقل انتخابات قرار می گیرد.

خاورم ** 1324
کد N161587