آمانو: ایران به تعهداتش عمل کرده است

یوکیا آمانو

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که ایران به تعهدات هسته‌اي خود خود با شش قدرت بزرگ جهانی عمل کرده است.

بنا به گزارش رویترز، یوکیا آمانو گفت: جمهوری اسلامی، ذخایر اورانیوم خود را که درجه غنی‌سازی نزدیک به درجه مناسب برای تهیه سلاح هسته‌اي داشته کاهش داده است. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود به شورای حکام این آژانس، با تاکید بر اینکه توافقنامه ژنو "به اهداف میان مدت خود رسیده" نوشته: "اقدامات پیش بینی شده در برنامه عمل دوجانبه، تا امروز طبق برنامه انجام شده است." آمانو افزود: با این میزان پیشرفت، آزاد شدن ۴۵۰ میلیون دلار از دارایی‌هاي مسدود شده ایران که سر رسید پرداخت آن روز اول مارس (۱۰ اسفند) بوده ممکن شده است. وی در عین حال افزود: برای رفع نگرانی در باره فعالیت‌هاي هسته‌اي ایران، هنوز کار زیادی باقی مانده است.
بر اساس توافقنامه هسته‌اي ژنو که روز سوم آذر به امضا رسید، ایران متعهد شد که با محدود کردن برنامه غنی سازی اورانیوم خود، امکان بازرسی‌هاي بیشتر را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم کند. در مقابل، گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) متعهد شدند که تحریم‌هاي وضع شده علیه ایران را کاهش دهد و امکان دسترسی این کشور را به بخشی از منابع ارزی حاصل از فروش نفت فراهم سازد. اولین گام عملی در اجرای توافقنامه ایران با کشورهای غربی، در روز ۲۸ دی ماه و با ورود بازرسان این سازمان به ایران آغاز شد. بنا بر گزارش رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی، ارزش دارایی‌هاي مسدود شده ایران در غرب حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است.
کد N161275