رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد:

مبارزه با انگلیس و آمریکا، آسان‌تر از نبرد با نفس امّاره است

مركز رسيدگي به امور مساجد

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: دشمنان امروز ما مثل انگلیس و آمریکا، در مقایسه با نفس اماره هیچ هستند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: دشمنان امروز ما مثل انگلیس و آمریکا، در مقایسه با نفس اماره هیچ هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی‌اکبری در جلسه شرح و تفسیر صحیفه سجادیه که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد، به تشریح فراز اول از دعای 39 این کتاب شریف پرداخت.

وی اظهار کرد: در این فراز امام سجاد (ع) می‌فرمایند: «خدایا، بر محمد و خاندانش درود فرست و روی شهوتِ مرا از هر چیز حرامی بگردان، و دستِ آزمندی مرا به هیچ گناهی مرسان، و مرا از آزردن هر مرد و زن مؤمن و مسلمان برکنار دار.»

حاج علی اکبری با بیان این‌که «تعبیر زیبای این بخش از دعای شریف، مقابله همه جانبه با نفس اماره است» تصریح کرد: در این دعا ما از خداوند متعال می‌خواهیم که خواسته‌های نفس ما را درباره گناهان در هم بشکند.

وی با تاکید بر این‌که «مقابله انسان با نفس اماره باید یک مقابله درهم شکننده باشد» افزود: در این دعا بر مرتبتی از نفس یعنی همان نفس اماره تاکید شده و باید بدانیم دقیقا جایی که انسان از این نظر احساس امنیت کند، می‌بازد. زیرا دشمن‌ترین دشمنان در میدان گناه همین نفس اماره است که هیچ گاه ما را رها نمی‌کند.

این کارشناس مسائل مذهبی تنها راه خروج انسان از میدان نفس اماره را پناه آوردن به رحم خداوند دانست و گفت: متاسفانه اغلب ما انسان‌ها، نفس اماره یا دشمن خود را به رسمیت نمی‌شناسیم و نقطه آغاز بدبختی و مصیبت‌های ما دقیقا از همین غفلت است. یعنی زمانی که انسان دچار عُجب شده و از وضعیت خود راضی باشد. به دلیل اهمیت بالای نفس اماره و نقش آن در به گناه انداختن انسان است که امام سجاد (ع) متضرعانه و با واسطه قرار دادن حضرت محمد (ص) و خاندان ایشان، از خداوند می‌خواهد نفس اماره را منهدم کند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد پیام این دعا را به رسمیت شناختن نفس اماره، به مصاف آن رفتن و مبارزه مداوم با این دشمن دانست که از جهاد سخت‌تر و با ارزش‌تر است.

وی افزود: مبارزه با نفس اماره را جهاد اکبر می‌دانند زیرا از مبارزه با دشمنان و کافران و ... سخت‌تر است و دشمنان امروز ما مثل انگلیس و آمریکا، در مقایسه با نفس اماره هیچ هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: امام سجاد (ع) در کلمات نورانی و در پیشگاه الهی ما را متوجه می‌کنند که این دشمن قدرتمند در اوج موفقیت کمرمان را می‌شکند و در قله مناجات سحری به قعر بیچارگی می‌برد و باید هوشیارانه برای مبارزه با آن وارد میدان شویم. به چنگ آمدن نفس، جهاد دائمی می‌خواهد و در روایت‌های مختلف داریم که سعادت ما در مبارزه با نفس است.

این پژوهشگر دینی در ادامه به بخش دیگری از این دعا اشاره کرد و گفت: پیش از این نیز گفتیم که همه انسان‌ها حریم خداوند هستند و ما حق نداریم به این حریم نزدیک شویم و اگر انسان مسلمانی باشد وارد شدن به حریم او، وارد شدن به حریم خداوند است و گویا به جنگ با خدا رفته‌ایم. امام سجاد (ع) با توجه به همین نکته است که در این دعا تاکید می‌کنند «و مرا از آزردن هر مرد و زن مؤمن و مسلمان برکنار دار».

حاج علی‌اکبری در پایان بهترین صدقه را آزار نرساندن به انسان‌ها توصیف کرد و افزود: شما باید هر روز مراقب باشید که با زبان، سخن، رفتار، نگاه و عملتان سبب آزار انسان دیگری نشوید.

انتهای پیام

کد N161095