هرمیداس باوند: می‌توان به دوگانگی شخصیت شهروندان ایرانی خاتمه داد

سیاسی

یک استاد دانشگاه با اشاره به وضعیت شهروندان ایرانی گفت که امروز متاسفانه شهروندان ایرانی دارای شخصیت دوگانه‌ای در داخل و بیرون هستند، اما می‌توان به این وضعیت نامطلوب خاتمه داد.

یک استاد دانشگاه با اشاره به وضعیت شهروندان ایرانی گفت که امروز متاسفانه شهروندان ایرانی دارای شخصیت دوگانه‌ای در داخل و بیرون هستند، اما می‌توان به این وضعیت نامطلوب خاتمه داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) داوود هرمیداس باوند، استاد حقوق و روابط بین‌الملل در نشستی با عنوان «‌شهروندی به نام ایران» که توسط سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار برگزار شد، گفت: امروز نظام جهان بر دو بنیاد استوار است؛ بنیاد اول اصل برابری کشورهاست که در همه سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی همه کشورها دارای یک رای هستند. بنیاد دوم ژئوپلتیک است. قدرت‌هایی که در جایگاه قوی‌تری قرار دارند نقش نسبی مهم‌تری در عرصه بین‌الملل برعهده دارند.

وی ادامه داد: این اصل یک واقعیت است. بسیاری از کشورها بر اساس وضع موجود خط مشی را دنبال می‌کنند که همسو با قدرت‌های جهان است. به طور مثال، چین در جنگ کویت علیه آمریکا وارد شد، اما پس از گذشت مدت زمانی دریافت که باید با قدرت آمریکا همسو باشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به شهروندان ایرانی، تصریح کرد: مجموعه اوضاع و احوال در داخل و خارج از کشور سبب شده است که شهروندان ایرانی دارای شخصیت دو گانه‌ درونی و بیرونی باشند. متاسفانه امروزه چنین وضعیتی در کشورمان دیده می‌شود، اما می‌توان به این وضعیت نامطلوب خاتمه داد. در واقع با توجه به منابع نفت و گاز جایگاه ژئوپلتیک ایران و نیروی عظیم جوان در کشور باید راهی یافت که قدرت‌های بالقوه را بالفعل کرد و بتوان به جایگاهی دست یافت که در شان تاریخ ایران باشد.

باوند با انتقاد از نگاه برخی برای مهاجرت به خارج از کشور اضافه کرد: براساس تجربه خود می‌توانم بگویم نباید آن‌چنان بدبین و نباید آن‌چنان خوش‌بین باشیم. باید نگاه حد وسط داشت. ایران به ما نیاز دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به بافت‌های تاریخی ایران تصریح کرد: نباید ارزش‌های تاریخی خود را خاک خورده بگذاریم، بلکه باید از آن‌ها الهام بگیریم و بدانیم که چگونه با ارزش‌های امروزی خود را وفق دهیم.

انتهای پیام

کد N161025