مهدوی‌کنی: مذاکره کنندگان از خطوط قرمز عبور نمی کنند/معنای آزادی این نیست که هرکس هرچه می‌خواهدبگوید

محمد رضا مهدوی کنی,مجلس خبرگان

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: مذاکره کنندگان هسته ای به پشتوانه رهبری و مردم عقب نشینی نکند و خداوند نیز کمک خواهد کرد و پشتوانه آنها هم مردم و در راس آن مقام معظم رهبری است.

آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری صبح امروز در آغاز نخستین روز از پانزدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مایلم در آغاز نشست به مناسبت اوضاع کشور و رسالتی که به دوش داریم نکاتی را به استحضار ملت شریف و حضار گرامی برسانم، اظهار داشت: به یاد دارید که رهبر معظم انقلاب در پیام نورزی سال 92، دو نکته را به عنوان شعار سال یعنی حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری کردند و این در شرایطی بود که ما انتخابات ریاست جمهوری و همچنین تشدید تحریم‌ها و فشارها را از طرف غربی‌ها داشتیم.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب خاطر نشان کرد: مجلس خبرگان رهبری که در جایگاه حراست و صیانت از حوزه رهبری قرار دارد بر این نکته تاکید می‌کند که شعارها و برنامه‌های اصولی که هر سال از سوی رهبری در تحویل سال بیان می‌شود، تنها به برنامه‌های معمولی، همایش‌ها، سمینارها و سخنرانی‌ها محصور نشود. ما سابقه داریم که برای احترام به آن شعارها تنها اکتفا به برگزاری مجالس، سخنرانی‌ها و همایش‌ها کرده‌ایم.

اهم سخنان رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه می آید:

* مهم این است که دولت محترم، مجلس و قوه قضائیه بر اقتصاد مقاومتی تاکید کرده‌اند و مقام معظم رهبری نیز با دعوت از روسای 3 قوه تاکید کردند که برنامه عملی و اجرایی به دنبال داشته باشند تا مردم آثار آن را ببینند.

* تفسیری که رهبر معظم انقلاب برای اقتصاد مقاومتی فرمودند این است که ما خود را متکی به کمک خارجی‌ها نکنیم. البته این به معنای این نیست که نیاز به خارج نداریم. به هر حال ملت‌ها ممکن است در چیزهایی وابسته باشند و خیلی از چیزها نیز در اثر ارتباط پیشرفت می‌کند، اما وابستگی به خارج سبب می‌شود که دشمن به برنامه‌ها و سیاست‌های نادرستش امیدوار شود.

* من گاهی در رسانه ملی می‌بینم و حداقل برداشتم این است که مجددا شروع کرده‌ایم به شعار دادن و دعوت از دانشمندان و مسئولان و صحبت کردن. اما تجربه نشان داده که نباید به شعار تکیه کنیم، چرا که در این صورت نا امید می‌شویم. بنابراین تذکر بنده این است که خبرگان و مسئولین مسائل را جدی بگیرند و دعای علما نیز پشت سر آنها خواهد بود.

* رجز خوانی در جنگ مطلوب و مفید است و موجب تقویت روحیه سربازان می‌شود، اما در کارهای زیربنایی تنها رجزخوانی کافی نیست، سربازانی که می‌خواهند کار اجرایی کنند، به رجز اکتفا نکنند. امیدوارم مسئولین و رئیس محترم دولت کاری کنند که دشمنان ناامید شوند. دشمنانی که امید بسته‌اند که ما به آنها نیازمندیم و با تحریم و فشارها می‌خواهند مردم را از نیمه راه منصرف کنند. امیدوارم اینگونه نباشد.

* 35 سال همراه با فراز و نشیب‌هایی بوده است و سختی‌ها و بلاهایی در راه آزادی ملت بوده است. سنت الهی هم با بلاها و امتحان‌ها همراه است، لذا از مردم می‌خواهیم که به دولت کمک و همکاری کنند که در این زمینه قناعت و صرفه‌جویی مسئله مهمی است.

* بنده در یکی از روزنامه‌ها خواندم که مصرف بنزین و انرژی در کشور به اندازه تمام اروپا و چین بوده است. اسراف خوب نیست و خداوند آن را ممنوع کرده است. ما می‌بینیم که بسیاری از ادارات که در طول شب کاری ندارند چراغ‌هایشان روشن است و حتی وقتی اتاق‌هایشان را ترک می‌کنند چراغ‌هایشان باز روشن است. اسراف نکنید! یک ملت 75 میلیونی اگر مصرف بنزینش به اندازه چین و کل اروپا باشد، اسراف است.

* بنده در کتاب آقای هاشمی خواندم و دیدم که ایشان می‌گفت ما شب نان و پنیر می‌خوردیم و عده‌ای می‌گفتند مگر آقای هاشمی رئیس مجلس نان و پنیر می‌خورد؟

* مسئولین مذاکره کننده مسائلی را اظهار کردند و در مقام حفظ اصول و حقوق ملت قرار دارند و از خطوط قرمز هم عبور نخواهند کرد. ما هم به همین موضوع اعتقاد داریم و معتقدیم دولت ، دولت مردمی و اسلامی است و مسلماً‌ این موضوع را حفظ خواهد کرد و آرزوی ما هم همین است.

وی تاکید کرد: آنها به پشتوانه رهبری و مردم عقب نشینی نکند و خداوند نیز کمک خواهد کرد و پشتوانه آنها هم مردم و در راس آن مقام معظم رهبری است.

* بعضی‌ها چیزهایی می‌نویسند و حریم‌ها را می‌شکنند و تخلف می‌کنند در حالی که باید حریم‌ها را حفظ کرد. برخی در روزنامه‌های خود چیزی می‌نویسند این در حالی است که وقتی سلمان رشدی آن اهانت را کرد، امام خمینی (ره) فرمودند این فرد مهدوم الدم است و گفتند ما خجالت نمی‌کشیم و سکوت هم نمی‌کنیم.

* یک روزی یک مسئولی نزد من آمد و گفت بهتر است گشت ارشاد را کنار بگذاریم، من هم گفتم اگر گشت ارشاد را مصلحت نمی دانید، چرا اعلام می‌کنید؟ چرا که عده‌ای دنبال بهانه هستند که مسئول کشور این حرف را زده است. البته این موضوع مربوط به دوره آقای روحانی نیست.

* در سوریه، لبنان و افغانستان مردم را از خانه‌ها بیرون می‌کنند  و می‌کشند و ما به عنوان خبرگان از این اقدامات ابراز برائت می‌کنیم و می‌گوییم باید به مظلومین کمک کنیم. همچنین از دولت محترم می‌خواهیم در حدتوان به کسانی که گرفتار هستند کمک کنند .

/27295

کد N160865