انتقاد روسیه از بیانیه وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره اوکراین

اتحادیه اروپا,بحران92

مسکو- ایرنا- ˈولادیمیر چیژوفˈ نماینده روسیه در اتحادیه اروپا، از بیانیه اخیر وزیران امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه در مورد مساله اوکراین انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، چیژوف روز سه شنبه گفت: وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بیانیه خود درمورد مساله اوکراین هیچ اشاره ای به موافقت نامه 21 ماه فوریه میان حکومت اوکراین و سران مخالفان آن نکردند.

وی افزود : این موافقت نامه با میانجی گری وزرای خارجه سه کشور عضو اتحادیه اروپا امضا شد و اجرای آن شرایط را برای خروج اوکراین از بحران سیاسی فراهم می کرد.

چیژوف همچنین گفت : با وجود تلاش کشورهای غربی، دولت کنونی اوکراین را نمی توان دولت وحدت ملی دانست.

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا افزود : این موافقت نامه را فقط یک طرف بحران یعنی ویکتور یانوکوویچ اجرا کرد.

موافقت نامه 21 ماه فوریه میان ویکتور یانوکوویچ رییس جمهوری مخلوع اوکراین و سران احزاب مخالف وی یک روز پیش از خلع وی از مقام ریاست جمهوری امضا شد و وزرای خارجه لهستان، آلمان و فرانسه به عنوان میانجی مذاکرات، این موافقت نامه را امضا کردند.

دو روز پس از امضای این موافقت نامه، یانوکوویچ کی یف را ترک کرد و به خارکف در شرق اوکراین رفت تا نیروهای سیاسی غربگرای اوکراین قدرت را در غرب و مرکز این کشور به دست بگیرند.

یانوکوویچ هم اکنون در مسکو به سر می برد و چند روز قبل در یک نشست خبری در شهر راستوف نا دانو در جنوب روسیه اعلام کرد راضی نیست روسیه برای حل بحران کشورش به نیروی نظامی متوسل شود.

این در حالی است که ویتالی چورکین نماینده دایم روسیه در سازمان ملل در نشست شب گذشته این نهاد بین المللی با استناد به نامه یانوکوویچ ادعا کرد رییس جمهور مخلوع اوکراین از پوتین درخواست بکارگیری نیروی مسلح برای باز گرداندن وضعیت اوکراین به حالت عادی کرده است.

اروپام/2242**518**1485 ** 1064
کد N160713