آیت الله مهدوی کنی در اجلاس خبرگان: /۲/

فقر معلول جهل و ظلم است

سیاست داخلی,پانزدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری

قناعت علاوه بر اینکه سرمایه‌ها را حفظ می‌کند، باعث حفظ سلامت مردم و افزایش روحیه عزت مسلمانان در مقابل سایرین است و ما نیز به عنوان نمایندگان مردم باید بیش از سایرین این مسئله را رعایت کنیم.

رییس‌مجلس خبرگان رهبری فقر را معلول جهل و ظلم دانست و گفت: فقر چیزی نیست که ما بگوییم از خواسته‌های اولیه خداوند است، ‌بنابراین باید کمک کنیم که فقیری به آن معنی که کسی زندگی نداشته باشد درکشور نداشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌ الله محمدرضا مهدوی‌کنی در ادامه سخنان خود در پانزدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری طی سخنانی اظهار داشت: مردم در این سی وپنج سال نشان دادند که با وجود تمام مشکلات و سختی‌ها صبر پیشه کردند و سنت الهی هم این است که بلا‌ها و مشکلاتی ر ا در پیش روی یک ملت می‌گذارد و ملت باید در برابر این مشکلات ثابت و استوار باشند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه افزود: از مردم می‌خواهیم که با قناعت و همکاری و همیاری به دولت کمک کنند.

وی خاطر‌نشان کرد: من چند روز پیش در یکی از روزنامه‌ها مطلبی را مطالعه کردم که مصرف انرژی در کشور ما بسیار بیشتر از سایر کشورهاست و معادل کشور چین و تمام کشورهای اروپا است. بر این اساس عملا می‌بینیم که متاسفانه اسراف در کشور ما بسیار زیاد شده است و شاید یکی از دلایل آن این باشد که خداوند به مردم ما نعمتهای فراوانی عطا فرموده و ما تبدیل به مردمی مصرفی و اسراف کار شده‌ایم.

دبیر‌کل جامعه روحانیت مبارز همچنین با بیان اینکه مصرف در آب وبرق و سایر موارد انرژی بسیار افزایش پیدا کرده است، گفت: اگر ملت ۷۵ میلیونی به اندازه چین و اروپا مصرف انرژی داشته باشد که معادل‌‌ همان اسرافی است که خداوند از آن بیزار است باید مراقب باشیم، چرا که ملتی که خداوند آن‌ها را دوست نداشته باشد، موفق نمی‌شوند.

آیت‌الله مهدوی کنی با اشاره به این مسئله که قناعت فقط مربوط به دوران سختی نیست، تاکید کرد: ما باید سبک زندگیمان را براساس سبک زندگی پیامبر اکرم (ص) که‌‌ همان قناعت است تنظیم کنیم و چنانچه خیلی بیشتر از این‌ها هم پیشرفت داشته باشیم، باز هم نباید مسئله قناعت را فراموش کنیم.

وی همچنین تاکید کرد: قناعت علاوه بر اینکه سرمایه‌ها را حفظ می‌کند، باعث حفظ سلامت مردم و افزایش روحیه عزت مسلمانان در مقابل سایرین است و ما نیز به عنوان نمایندگان مردم باید بیش از سایرین این مسئله را رعایت کنیم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نزدیک بودن ایام نوروز و فعال شدن نهاد‌ها و کمیته‌هایی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) اذعان داشت: ضروری است که مردم در این ایام شادی‌هایشان رابا یکدیگر تقسیم کنند، بنابراین علما و مردم باید کمک کنند تا بچه‌های مردم در این ایام خوشحال باشند.

وی در ادامه اظهار داشت: البته اعتقاد من این نیست که یک عده باید فقیر باشند و عده‌ای دیگر ثروتمند و علیرغم اینکه وجود تفاوت‌ها در جامعه ضروری است، اما این به این معنی نیست که یک عده هیچ چیز نداشته باشند و بلکه باید همه با همدلی در خدمت یکدیگر باشند و اصول زندگی برای همه فراهم باشد.

دبیر‌کل جامعه روحانیت مبارز فقر را معلول جهل و ظلم دانست و گفت: فقر چیزی نیست که ما بگوییم از خواسته‌های اولیه خداوند است، ‌بنابراین باید کمک کنیم که فقیری به آن معنی که کسی زندگی نداشته باشد درکشور نداشته باشیم.

آیت الله مهدوی کنی با اشاره به مسئله هسته‌ای کشور تصریح کرد: همانطور که مسئولین و مذاکره کنندگان از کارشان دفاع کردند و بنابر آنچه که در گزارش‌هایشان آمده خط قرمز‌ها را رعایت کرده‌اند، امیدواریم که به پشتیبانی مقام معظم رهبری و مردم عقب نشینی نکنند.

کد N160709