نسخه اندیشکده آمریکایی برای تحولات کریمه

ترغیب آمریکا به واکنش سخت در مقابل روسیه برای رضایت اسرائیل

روسیه,اندیشکده

تهران- ایرنا- ˈدنیس راسˈ دیپلمات کهنه کار آمریکایی و عضو اندیشکده موسسه واشنگتن معتقد است واشنگتن با به نمایش گذاشتن توان رهبری اش در قالب واکنش به مداخله روسیه در اوکراین می تواند موجب راحتی خیال دوستان وگشودن باب گفت وگویی تازه درباره سوریه، ایران ومصر با متحدان منطقه ای شود.

راس در مقاله منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی این اندیشکده آمریکایی نوشت، اکنون، نوبت مداخله ˈولادیمیر پوتینˈ رئیس جمهوری روسیه در کریمه است، کسی که قبلا نیز در مسایل ˈابخازیاˈ و ˈاوستیای جنوبیˈ مداخله کرد. درست است که طبق توافقنامه بین المللی موسوم به ˈتفاهم نامه بوداپستˈ که روسیه به همراه آمریکا، انگلیس و اوکراین آن را امضا کرد، روسیه متعهد شد به استقلال ارضی اوکراین احترام بگذارد اما، باید توجه داشت که این قضیه مربوط به سال 1994 است که از نظر پوتین، روسیه ضعیف بود. اکنون، سال 2014 است و پوتین اینگونه فکر نمی کند و می تواند اراده خودش را بدون کوچک ترین نگرانی از عواقب مساله تحمیل کند.

این آمریکایی مدافع سرسخت اسرائیل با تاکید بر ضرورت شفافیت عواقب مساله از سوی آمریکا و اروپا و تعیین بهایی برای این مداخله نوشت، هیچ کس قصد ندارد بر سر کریمه و اوکراین وارد جنگ شود اما، باید تاوان سیاسی و اقتصادی پرداخته شود. هیچ کس در نشست ˈجی 8ˈ در سوچی پوتین را تحت فشار قرار نخواهد داد. وی خواهد گفت که از روس تبارها حمایت می کند اما، اگر اوباما و سران اروپا تصمیم بگیرند که حرفی نزنند، وی عرض اندام خواهد کرد و به احتمال زیاد موفق به جلب حمایت داخلی از این روند خواهد شد.

نویسنده با طرح این سوال که چرا نباید گفت اگر روس ها همچنان در کریمه بمانند، از عضویت در ˈجی 8ˈ محروم خواهند شد؟ افزود، من طرفدار کاری بیشتر و اعمال تحریم های هدفمند علیه روسیه هستم. مطمئنا عده ای از این نگران هستند که در صورت اعمال تحریم های اقتصادی ما و اروپا، روس ها عرضه گاز طبیعی به اروپا و اوکراین و یا همکاری شان را به عنوان بخشی از گروه مذاکره پنج بعلاوه یک با ایران قطع خواهند کرد.

راس با بیان این مطلب که مطمئنا امکان چنین واکنش هایی از سوی روسیه وجود دارد، خاطر نشان کرد، اما، پوتین هم باید در نظر بگیرد که عواقب این اقدامات می تواند موجب کاهش درآمدهای روسیه و از دست دادن بازار گاز طبیعی آن هم در زمانی شود که سایر عرضه کنندگان، از جمله آمریکا، در حال کسب جایگاهی مهم در این بازار هستند.

,وی افزوده است:البته، ما اهرم های اعمال عواقب مساله را در اختیار داریم. وقتی ˈباراک اوباماˈ می گوید، تاوانی برای این کار وجود دارد، مطمئنا باید اینگونه باشد. این مساله به ویژه برای آنهایی که در خاورمیانه ناظر تحولات کریمه هستند، حایز اهمیت است. در حال حاضر، آنها شاهد نمونه ای دیگر از آمادگی روسیه برای سرپیچی از رویه های بین المللی هستند. خاورمیانه ای ها، ناظران دقیق توازن قدرت هستند. بسیاری از دوستان خاورمیانه ای ما بر این باورند که اکراه آمریکا از اقدام در برابر چالش های منطقه ای در حال تغییر توازن قدرت به ضرر دوستان و منافع آمریکا در این منطقه است. کسی نمی تواند وجود نگرانی های سعودی ها، اماراتی ها و اسرائیلی ها را انکار کند و بی تردید شاید بزرگترین دلیل تصمیم اوباما برای سفر به عربستان و دیدار با مقامات سعودی و سایر سران منطقه خلیج فارس همین نگرانی هاست.

اوباما امروز(دوشنبه) با ˈبنیامین نتانیاهوˈ نخست وزیر اسرائیل دیدار می کند، دیداری که مساله اوکراین، کریمه و رفتار روسیه، موضوع فرعی و ایران و مذاکرات اسرائیل و فلسطین بخش محوری آن را تشکیل می دهد. شکی نیست که ما باید واکنشی قاطعانه در رابطه با کریمه و احتمال مشاجره اوباما و نتانیاهو بر سر مساله ایران نشان دهیم. نخست وزیر اسرائیل طرفدار واکنشی جدی در قبال کریمه است زیرا به دنبال نشانه های حاکی از اعمال قدرت و رهبری آمریکا است. صرفنظر از اینکه تا چه حد ایران ممکن است درصدد بهره برداری از هر گونه اختلافی در این مقطع زمانی باشد، بیشتر سران خاورمیانه از نشانه های قاطعیت آمریکا در واکنش به آنچه که به نظر می رسد انگیزش روسی باشد، احساس آرامش و آسودگی خواهند کرد.

بسیاری از افراد در منطقه خاورمیانه اکنون بر این اعتقادند که روس ها(و ایرانی ها) عمل می کنند و ما فقط هشدار می دهیم. ما نباید صرفا سخنان تندی به زبان آوریم که نتوانیم به آنها عمل کنیم بلکه باید با اتخاذ مواضع هدفمند، آنها را پیگیری و اجرا کنیم. در حال حاضر، آمریکا باید مجموعه ای گسترده از تحریم های سیاسی و اقتصادی و حمایت اساسی از اوکراین را بسیج کند. کمک به تثبیت اقتصاد اوکراین مسوولیتی بزرگ است اما، در حال حاضر بیش از همه مهم است. کمک به اوکراین همچنین پاسخی به روسیه و یادآور توان رهبری آمریکا خواهد بود و در خاورمیانه نیز مورد توجه و بزرگداشت قرار خواهد گرفت.

دانستن این مساله که سعودی ها نگران قاطعیت ما در این برهه زمانی هستند به این معنا نیست که ما نتوانیم این نگرنی ها را به خوبی به چالش بکشیم. آنها از ما می خواهند تلاش بیشتری برای تغییر توازن قدرت در سوریه انجام دهیم.

این مدافع سرسخت اسرائیل افزوده است: سعودی ها که مخالف عملکرد روسیه در سوریه هستند، عملا کار چندانی برای ابراز مخالفت خود انجام ندادند. درواقع، آنها خواهند گفت که نمی توانند جانشین آمریکا شوند اما، سعودی ها برای تامین پول بسته 3 میلیارد دلاری تسلیحات روسی برای مصر در شرایط دشواری قرار دارند.

جالب اینجاست که در حال حاضر، نمایش توان رهبری آمریکا در قالب واکنش ما به مداخله روسیه در کریمه احتمالا توجه دوستان مان را در خاورمیانه جلب خواهد کرد. البته، این امر نمی تواند جایگزین آنچه ما در خاورمیانه انجام می دهیم، شود اما، می تواند باب گفت وگویی تازه را با سعودی ها و دیگران باز کند.

کاری که ما می توانیم در سوریه انجام دهیم، چگونگی اقدام ما برای تبدیل نشدن مصر به کشوری شکست خورده و آنچه که باید در صورت انعقاد یا عدم انعقاد توافقنامه ای با ایران انجام دهیم، مواردی است که باید بر آن تمرکز کنیم. اگر آمریکا فاقد راهبردی موثر برای اعمال عواقب اقدام تهاجمی پوتین علیه اوکراین به نظر آید، گشودن این باب بسیار دشوارتر خواهد شد.** هدف ایرنا از انتشار این نوع مقالات اندیشکده ها، اطلاع رسانی درباره نگرش این اتاق های فکر است و انتشار این مقاله ها الزاما به معنای تایید تمام محتوای آنها نیست.

مترجمام**1088 **1575
کد N160505