واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا

خارجه

تهران-ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با یکی از رسانه های آن کشور گفت: سخنان دوپهلو باعث استمرار فضای بی اعتمادی است و به مذاکرات جدی و سازنده لطمه می زند.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، مرضیه افخم در واکنش به سخنان باراک اوباما، افزود: بخشی از اظهارات رئیس جمهور آمریکا مغایر با اصول حقوق بین الملل و مخالف روح مذاکرات دیپلماتیک مبنی بر پرهیز از شعارهای غیر سازنده و توسل به تهدید است و بخشی از آن ناشی از توهم در باره نیات ایران از حضور در گفت وگوهای دیپلماتیک می باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به سردرگمی موجود در اظهارات اوباما از آنچه که توسل به ابزارهای قدیمی و نخ نمای تهدید علیه دیگران خواند، ابراز تاسف و تصریح کرد: این گونه اظهارات تاثیر خود را در فضای بین المللی از دست داده است.

افخم با تاکید مجدد بر غیر نظامی بودن ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان ساخت: کشورمان با صیانت از حقوق مشروع خود بر اساس معاهدات بین المللی، ساختار برنامه هسته ای خود را حفظ کرده و به فعالیت های صلح آمیز بر اساس برنامه هایش ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اصل حسن همجواری را از اصول سیاست خارجی کشورمان دانست که مورد توجه خاص دولت یازدهم قرار دارد.

وی با اشاره به برخی تلاش ها برای تخریب روابط کشورمان با همسایگان از طریق ایران هراسی؛ تاکید کرد این سیاست تاکنون نتیجه ای در بر نداشته و نخواهد داشت.

وی در پایان با اشاره به تلاش برخی گروه های فشار و لابی صهیونیستی برای تاثیر گذاری منفی بر سیاست خارجی آمریکا در قبال کشورهای مسلمان خاورمیانه، و القای شکاف در میان ملت های اسلامی اظهار کرد، متاسفانه بنظر می رسد دولت آمریکا تحت تاثیر این دیدگاههای رادیکال و تندرو قرار گرفته است و این امر بدبینی ملت های مسلمان به آمریکا را تشدید خواهد کرد.

شبک**1497 ** 1917
کد N160235