ترکیه نگران آینده کریمه

اوکراین

آنکارا – ایرنا – ترکیه به لحاظ ارتباط تاریخی ، زندگی اقوام ترک و موقعیت استراتژیک ˈکریمهˈ در دریای سیاه رخدادهای این منطقه را در پی تحولات اوکراین از نزدیک دنبال کرده و نگران تحولات این کشور است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، رسانه های جمعی ترکیه به ویژه شبکه های خبری و خبرگزاری های این کشور با اعزام نمایندگانی به کریمه، لحظه به لحظه تحولات اوکراین را به طور عام و تحولات کریمه را بطور خاص برای مخاطبان خود در این کشور پخش و منتشر می کنند.

شبکه خبری ˈان.تی.ویˈ امروز دوشنبه گزارش کرد که نیروهای ارتش روسیه بدون درگیری کنترل جزیره خودمختار کریمه را در دست گرفتند.

به گزارش رسانه های ترکیه ، ˈ احمد داوداوغلو ˈ وزیر امور خارجه ترکیه که برای دیدار با مقامات اوکراین و رهبران احزاب مختلف این کشور به کی یف سفر کرده بود پس از بازگشت به این کشور اعلام کرد که آنکارا ˈبسیج عمومیˈ در قبال این تحولات اعلام کرده است.

وی همچنین در تماس های تلفنی جداگانه ای با 10 نفر از همتایان غربی خود ، گزارشی از تماس های خود با مقامات اوکراینی را تشریح کرده و در خصوص فرایند اوضاع در اوکراین و کریمه به رایزنی پرداخت.

روزنامه حریت چاپ ترکیه نیز امروز دوشنبه به نقل از منابع دیپلماتیک در آنکارا نوشت ، داوداوغلو بلافاصله بعداز بازگشت از کی یف با وزرای خارجه آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، لهستان، سوئد (بعنوان رییس دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا) و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا به طور تله کنفرانس گفت و گو کرده و گزارشی از تماسهای خود در کی یف ارائه کرد.

داوداوغلو گفت : در دیدار با مقامات کی یف تاکید کرده است که در دوره جدید باید همه گروه ها در مدیریت جدید اوکراین نقش داشته باشند.

وی تصریح کرد که اگر گروهی از نمایندگان از مجلس اوکراین جدا شوند ، حکومت به سوی تجزیه خواهد رفت . راه حل مساله اوکراین از پارلمان آن کشور می گذرد. این بسیار مهم است .اگر اوکراین تجزیه شود، این به معنی تمام حوزه قفقاز و حتی تا سیبری سرایت کرده و حوزه بالکان را نیز در بر خواهد گرفت.

داوداوغلو تاکید کردکه اوکراین نباید تجزیه شود و در غیر این صورت صلح جهانی به مخاطره خواهد افتاد . سازمان امنیت و همکاری اروپا که روسیه نیز عضو آن است، باید سریعا یک گروه کاری در باره حل مشکلات اوکراین تشکیل دهد.

وزیر امور خارجه ترکیه امروز نیز با نهادهای مدنی ترک فعال در ارتباط با اقوام ترک و تاتارهای کریمه در آنکارا دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش ˈان.تی.ویˈ داوداوغلو پیش از جلسه با نمایندگان این نهادها در حضور خبرنگاران گفت: ترکیه به هیچ وجه نمی تواند در خصوص مساله ای مانند کریمه که یادگار اجدادش می باشد، بی تفاوت بماند و هم کیشان ما در کریمه بدانند که ما تحولات کریمه را دنبال می کنیم.

نهادریاست جمهوری ترکیه نیز اعلام کرد داوداوغلو قرار است امشب نیز با ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری ترکیه در خصوص تحولات اوکراین به ویژه منطقه خودمنختار کریمه گفت و گو کند.

خاورم/2011**230**536
کد N160210