در بیانیه آژانس مطرح شد؛

آژانس برای انجام ماموریت در ایران به بودجه بیشتری نیاز دارد

ایران در جهان

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد برای نظارت بر روند اجرای توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 نیازمند بودجه بیشتری است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز به منظور بررسی ماموریت محول شده به این سازمان در مورد نظارت بر برنامه هسته ای ایران در چارچوب توافق ژنو، جلسه ای را پشت درهای بسته برگزار کرد.

در بیانیه ای که پس از برگزاری این نشست صادر شد اعضای شورای حکام بر لزوم تامین کسر بودجه 1.6 میلیون دلاری آژانس برای انجام وظایف آن تاکید کردند. "یوکیا آمانو" مدیر کل آژانس گفت سازمان تحت مدیریت وی برای ایفای نقش خود در توافق موقت امضا شده توسط ایران و شش قدرت جهانی به بودجه بیشتری نیاز دارد.

به گفته آمانو 17 کشور از طرح درخواست بودجه بیشتر در این راستا حمایت کرده اند و تلاش ها برای پیوستن دیگر اعضای 35 گانه شورا ادامه دارد. بر این اساس حدود 7.5 میلیون دلار از این بودجه به منظور نظارت و راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران در چارچوب توافق ژنو هزینه خواهد شد.

در همین رابطه "رضا نجفی" نماینده ایران در آژانس از همکاری موجود بین تهران و آژانس خبر داد و گفت این همکاری مورد حمایت اعضای شورای حکام است. گفتنی است طبق توافق طرفین، بازدید بعدی نمایندگان آژانس از تاسیسات هسته ای ایران اواسط ماه می انجام می گیرد.