ویلیام هیگ: اوکراین بدترین بحران اروپا در قرن 21 است

ویلیام هیگ,بحران 92

تهران-ایرنا- ˈویلیام هیگˈ وزیر امور خارجه انگلیس هشدار داد اوکراین بزرگ ترین بحران پیش روی اروپا در قرن بیست و یکم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه انگلیسی ˈبی بی سیˈ هیگ افزود: روسیه کنترل عملیاتی منطقه کریمه را در دست گرفته است که با حاکمیت اوکراین تناقض دارد. وی همچنین در مورد هزینه های فراوان خارج نشدن سربازان روس از این منطقه هشدار داد.

ˈدیوید کامرونˈ نخست وزیر انگلیس نیز که قرار است امروز ریاست جلسه شورای امنیت ملی این کشور را برعهده داشته باشد، شرایط اوکراین را دشوار توصیف کرد.

هیگ که روز یکشنبه برای دیدار با مقامات جدید دولت اوکراین به کی یف سفر کرد، به بی بی سی گفت: روسیه منافع مشروعی در منطقه دارد اما اقدامات مسکو قابل قبول نیست و خواستار واکنش محکم جامعه بین المللی شد.

وی یادآور شد:شرایطی که مداخله نظامی روسیه پدید آورده بسیار خطرناک و متشنج است، دنیا نمی تواند اجازه دهد این شرایط ادامه یابد، نمی تواند نقض حاکمیت کشور دیگری را بپذیرد.

هیگ با رد اینکه امریکا و اتحادیه اروپا توان مقابله با روسیه را ندارند گفت: اگر نیروهای روس به پایگاه های دریایی خود در کریمه بازنگردند؛ آنها گزینه های مختلفی را در اختیار دارند.

هیگ که با نخست وزیر و رییس جمهوری موقت اوکراین امروز صبح دیدار کرده بود، افزود: انگلیس گفته است روسیه در صورت خارج نکردن نیروهایش با هزینه های فراوانی روبرو می شود که تدابیر اقتصادی از جمله گزینه هاست.

وی همچنین پیش بینی کرد همکاری های گروه هشت در ماه ها یا هفته های آتی با چالش هایی روبرو شود.

اروپام**9157/1547
کد N159973