۲ پلیس مصری متهم به قتل خالد سعید به ۱۰ سال زندان محکوم شدند

سیاسی

قتل خالد سعید توسط پلیس مصر در سال ۲۰۱۰ باعث به وجود آمدن موجی از اعتراض‌های مردمی علیه شكنجه شهروندان توسط پلیس شد كه همین موج منجر به انقلاب مصر شد.

دادگاه جنایی «اسکندریه» دو نیروی پلیس متهم به قتل «خالد سعید» شهروند مصری كه درگذشت وی از عوامل مهم در انقلاب مصر بود را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، یک منبع قضایی مصری گفت که دادگاه جنایی اسکندریه «محمود صلاح» و «عوض اسماعیل» که متهم به قتل خالد سعید هستند را طی حکمی به ۱۰ سال زندان با اعمال شاقه محکوم کرد. حادثه قتل سعید از عوامل مهم انقلاب مصر به شمار می‌رود.

این منبع افزود که این دو پلیس می‌توانند به حکم زندان خود اعتراض کنند.

این در حالی است که دادگاه جنایی قاهره در اکتبر ۲۰۱۱ متهمان را به هفت سال زندان محکوم کرده بود اما دادگاه تجدید نظر خواستار محاکمه دوباره آن‌ها شده بود.

بنا بر این گزارش، خالد سعید در ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی توسط پلیس مصر شکنجه و کشته شد. کشته شدن وی باعث به وجود آمدن موجی از خشم در مصر و واکنش سازمان‌های حقوقی جهان شد و در پی آن اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در اسکندریه و قاهره توسط فعالان در اعتراض به ادامه شکنجه شهروندان مصری توسط پلیس به راه افتاد؛ همین اعتراض‌ها بستری برای انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ در روز پلیس در مصر شد.

کد N159809