آلمان: اروپا وارد شدیدترین بحران طی سال های اخیر شده است

اوکراین,سخنگوی دولت

برلین - ایرنا - وزیر امور خارجه آلمان باردیگر با هشدار شدید اللحنی نسبت به اوضاع اوکراین و مواضع روسیه درقبال تحولات این کشور،گفت: بی شک امروز اروپا وارد شدیدترین بحران خود از زمان سقوط دیوار برلین (1989)تاکنون شده است.

به گزارش ایرنا،فرانک والتر اشتاین مایر که به منظور شرکت در نشست اضطراری وزیران امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپایی به بروکسل سفر کرده است،روز دوشنبه در گفت و گویی نسبت به آنچه بروز شکاف در اروپا خواند،هشدار داد و گفت: 25 سال بعد از پایان مناقشه بلوک شرق و غرب،بار دیگر خطر بروز یک شکاف جدید در اروپا با بحران اوکراین و مواضع مسکو در این رابطه احساس می شود.

اشتاین مایر با تاکید بر اینکه تمرکز همه ما باید بر استفاده از راهکار دیپلماسی برای پایان دادن به بحران باشد، تصریح کرد: اوضاع اوکراین روز به روز بحرانی تر می شود و هنوز نمی توان پیش بینی کرد چه زمانی تشدید اوضاع در این کشور پایان خواهد یافت.

سخنگوی دولت آلمان نیز امروز در نشست خبری سخنگویان دولت با خبرنگاران بار دیگر نگرانی عمیق برلین را درمورد تحولات اخیر در اوکراین اعلام کرد و از طرفین درگیر در این کشور خواست به رویکرد دیپلماسی بازگردند.

اشتفن زایبرت اقدام روسیه در شبه جزیره کریمه را غیر قابل قبول خواند و افزود: همه طرف های درگیر در بحران اوکراین باید مسوولانه اقدام کنند.

سخنگوی دولت آلمان در ادامه با تاکیدبراینکه هنوز برای اینکه بحران اوکراین به صورت مسالمت آمیز حل و فصل شود،زمان وجود دارد افزود: راهکار سیاسی تنها روند قابل قبول برای خارج شدن از این بحران است.

زایبرت گفت:برلین و شرکای اروپایی اش خواستار بازگشت طرفین درگیر در اوکراین به مذاکرات و دور شدن آنها از منطق نظامی هستند.

وی بار دیگر تاکید کرد:اقدام روسیه در دخالت نظامی درموضوع اوکراین نقض قوانین بین المللی است و نمی توان این اقدام را نادیده گرفت.

با تشدید اوضاع در اوکراین و مواضع روسیه در قبال تحولات این کشور بویژه در شبه جزیره کریمه،رسانه های آلمان تمرکز خود را بر ایفای نقش میانجیگری از سوی آلمان با روسیه معطوف کرده اند و بر این باورند که با رایزنی های گرهارد شرودر صدر اعظم سابق این کشور که از رابطه بسیار خوبی با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برخوردار است می توان نسبت به حل سیاسی این بحران اقدام کرد.

به ادعای رسانه های آلمانی در تماس تلفنی شب گذشته آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین،رییس جمهوری روسیه پیشنهاد صدر اعظم آلمان برای تشکیل یک گروه تماس با هدف حل بحران اوکراین را پذیرفته است.

اروپام** 2051** 1701**1856
کد N159731