مقامات ایران و روسیه آخرین تحولات سوریه را بررسی کردند

سیاست خارجی

«حسین امیر عبداللهیان» معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در راس هیاتی به مسکو سفرکرده است، امروز با «میخائیل باگدانوف»، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه و معاون وزیر خارجه این کشور درخصوص آخرین تحولات بحران سوریه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این دیدار طرفین با بررسی آخرین تحولات و رخدادهای سوریه بر ادامه مسیر سیاسی تا حل نهایی بحران در آن کشور تاکید کردند و همچنین درباره مهمترین مسایل در حوزه غرب آسیا و شمال آفریقا نیز گفتگو نمودند.

امیرعبداللهیان پس از رایزنی های فشرده با همتای روس خود در مصاحبه با خبرنگاران گفت : تهران و مسکو قویا به حمایت از مردم سوریه و تلاش ها برای بازگشت آرامش و طی کردن مسیر دموکراتیک در این کشور ادامه خواهند داد .

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود : در مذاکرات مربوط به سوریه ، حساب معارضان سیاسی معتقد به راهکارهای سیاسی و غیرنظامی از گروههای مسلح ، تروریستی و تکفیری جداست و تنها راه حل بحران سوریه نیز سیاسی است .

وی تاکید کرد: برخی ها که با توسل به راههای امنیتی و نظامی به دنبال حل بحران سوریه هستند باید خطای سه سال گذشته را تکرار نکنند و مسایل را از راه سیاسی پیگیری کنند.

میخائیل باگدانوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه هم با ابراز علاقه روسیه به ادامه رایزنی ها با جمهوری اسلامی ایران درباره مهمترین مسایل منطقه ای و بین المللی، گفت: درجریان ملاقات امروز درباره تحولات پیچیده خاورمیانه و شمال آفریقا تبادل نظرشد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه اطلاع از تحلیل مشترک و نگاه مشترک دو کشور در درک همکاری های آتی در تحولات منطقه ای و بین المللی اهمیت دارد، تاکید کرد : موضوعات پیچیده مرتبط با سوریه در این رایزنی ها به صورت ویژه بررسی شد .

باگدانوف تصریح کرد : روسیه معتقد است هیچ جایگزینی برای حل سیاسی بحران سوریه وجود ندارد و سایر طرف ها باید به سوری ها برای یافتن راههای درست پایان مناقشه در این کشور کمک کنند .