رابرت گیتس: اوباما مراقب حرفهایش باشد

ایسنا نوشت:

رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت: اوباما نیاز دارد تا همزمان با بررسی واکنش در قبال تصرف شبه جزیره کریمه در اوکراین توسط روسیه دو یا سه اقدام دیگر را نیز مدنظر قرار دهد.
گیتس که کارشناس مسائل روسیه و رئیس سابق سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) است، راهکاری متفاوت را برای اوباما طرح کرد که در آن متحدان اروپایی ایالات متحده ممکن است تنها به "لفاظی" بپردازند اما نتوانسته‌اند به لفاظی‌های خودشان جامه عمل پوشانده و به یک اقدام یکپارچه دست پیدا کنند، اقدامی که باعث شده تا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه احساس کند دست بالا را دارد و از نفوذ و تسلط ما برخوردار است.
گیتس که از سال 2006 تا 2011 وزارت دفاع آمریکا را برعهده داشت در مکالمه‌ای تلفنی با رویترز افزود: هم اکنون پوتین از نفوذ و سلطه برخوردار است و به این زودی از موضع خود کوتاه نمی‌آید و آن را تغییر نمی‌دهد. او خودش را زمانی در این موضع و جایگاه قرار داد که معاهده نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه را با آمریکا امضا کرد. ما به او در برخی مسائل بین المللی از جمله افغانستان احتیاج داریم.
رابرت گیتس در کتاب خود پویتن را مردی از گذشته روس می‌داند که امپراطوری گم شده، شکوه از دست رفته و قدرت زوال یافته شوروی را مرتبا یاد آور می‌شود.
وی در پاسخ به این که چگونه به اوباما درباره اوکراین و بحران موجود در این کشور مشورت می‌دهد، به درس‌هایی از جنگ روسیه با گرجستان در سال 2008 اشاره کرد؛ زمانی که او گفت دولت واشنگتن نیاز دارد با اقدامات و تحریم‌های بیشتر اقتصادی و سیاسی جدا از متحدان اروپایی ایالات متحده با روسیه و اقدامات خصمانه آن مقابله کند.
رابرت گیتس همچنین افزود: اوباما بایستی در چند روز پیش رو بیشتر مراقب لفاظی‌هایش باشد. هرچه که بیشتر حرف بزند، انتظارات برای عمل کردن به آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. دو گزینه چالش برانگیز پیش روی اوباما این‌ها هستند: اگر شما این کار را انجام دهید، آن‌ها چه خواهند کرد؟ و آیا زمانی که این کار را انجام دهید، متحدان یا حامیان خواهید داشت؟

5252

کد N159074