نماینده قم:

بودجه شهرداری قم با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بودجه سال آینده شهرداری با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، احمد امیر آبادی در پنجاه و دومین جلسه شورای اسلامی شهر قم در تصویب بودجه 93 شهرداری قم با تقدیر از دست اندرکاران جمع بندی بودجه گفت: بودجه شهرداری قم با بودجه عمومی دولت و کشور تا حدودی مطابقت دارد و در بخشی هم انصافا از بودجه عمومی کشور بهتر دیده شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عملکرد شهرداری قم در کل استان و شهر قم بسیار مهم است که در این زمینه دولت در بودجه کشور برای استان قم با داشتن یک‌ میلیون و 200 هزار نفر جمعیت شش شهر، یک شهرستان و 220 روستا، تنها 90 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود که با تلاش های انجام شده 30 میلیارد افزایش یافت و به 120 میلیارد تومان رسید.

وی با بیان اینکه این رقم تصویب شده برای قم رقم نیز جالب نیست و ما جزو استان‌های نهایی در کشوریم خاطرنشان کرد:این در حالی است که استان قم در پرداخت مالیات رتبه 15 در کشور را دارد و در بودجه سال 93 برای استان قم نیز رقم 350 میلیارد تومانی مالیات پیش‌بینی شده بود که ما این رقم را در کمیسیون تلفیق به 320 میلیارد تومان رساندیم.

امیر آبادی اظهار داشت:همچنین بودجه استان قم با این میزان جمعیت و این مقدار کار 120 میلیارد تومان است اما بودجه شهرداری قم به عنوان یک سازمان 850 میلیارد تومان است اگرچه همه ما باید با همراهی و مساعدت شهرداری را در تحقق پروژه هایش یاری رسانیم چرا که شهرداری هر میزان کار کند گزارش کاری برای همه مسئولان است.

وی با ابراز خرسندی از میزان بودجه عمرانی قم به میزان 79 درصد گفت: بودجه شهرداری قم امسال 21 درصد جاری و 79 درصد عمرانی است و انصافا شورای اسلامی شهر قم با تصویب این بودجه کار بزرگی انجام داده است که امیدواریم در اجرا هم این پیش‌بینی تحقق پیدا کند هرچند در قانون بودجه، 60 درصد برای کارهای عمرانی در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با مقایسه بودجه شهرداری قم در بودجه عمرانی و جاری افزود:از 210 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی کشور 150 هزار میلیارد تومان حقوق و مزایای کارکنان دولت است و هیچ چیزی برای کارهای عمرانی نمی ماند و مابقی آن از محل واگذاری‌ها و اوراق مشارکت و اینگونه اعداد و ارقام است.

امیرآبادی عنوان کرد:مجموعه مدیریت شهری اگر در مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف و همچنین استفاده از کالاهای داخلی این گونه سیاست‌ها را پیش‌بگیرند در رابطه با اقتصاد مقاومتی عملکرد خوبی را از خود نشان خواهد داد که در این جا انتظار داریم دوستان شهرداری نیز از ظرفیت بودجه سال 93 کشور استفاده کنند.

وی بی توجهی به ظرفیت های اوراق مشارکت را مورد توجه قرار داد و گفت:با این وجود در بودجه سال 93 در ارتباط با فاینانس پیش‌بینی خوبی شده است که شهرداری می‌تواند از ردیفی که برای قطار شهری و قطار پرسرعت گذاشتیم از فاینانس استفاده کند همچنین استقراض بانکی نیز یکی از راه‌های تامین منابع مالی موقت است اما به شرطی که برای کار عمرانی استفاده شود.

نماینده قم در مجلس شوای اسلامی اظهار داشت:متاسفانه در بودجه 93 ، 20 درصد از ارزش افزوده کلان شهرها به روستاها و شهرهای کوچک تخصیص یافت که با توجه به تعداد فراوان روستاهای کوچک نتوانستیم در برابر این تصویب کاری پیش ببریم در حالی که کلان شهرها باید به گونه‌ای اداره شوند.

وی در پایان بر توجه بیش از حد به مناطق محروم به ویژه منطقه پردیسان با وجود مشکلات مدیریت شهری فراوان تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N159007