در گفت‌وگو با بلومبرگ

اوباما: گزینه نظامی علیه ایران انتخاب مورد علاقه من نیست

سیاسی

باراک اوباما گفت: اقدام نظامی همیشه عواقبی غیرقابل پیش‌بینی دارد که می‌تواند از کنترل خارج شود و حتی در صورت درست انجام دادن آن نیز هزینه‌های بالایی خواهد داشت.

باراک اوباما گفت: اقدام نظامی همیشه عواقبی غیرقابل پیش‌بینی دارد که می‌تواند از کنترل خارج شود و حتی در صورت درست انجام دادن آن نیز هزینه‌های بالایی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با شبکه بلومبرگ در پاسخ به این سوال که آیا ایرانی‌ها تهدید آمریکا مبنی بر روی میز بودن همه موارد از جمله گزینه نظامی را جدی می‌گیرند؟ گفت: من فکر می‌کنم که آنها آن را جدی می‌گیرند. ما اطمینان داریم که وقتی آنها به وجود شمار بالای نیروهای ارتش آمریکا در منطقه نگاه می‌کنند باید سخنان مرا جدی بگیرند. همچنین مردم آمریکا، اسرائیلی‌ها و عربستانی‌ها نیز باید این سخنان را جدی بگیرند.

وی ادامه داد: این به این معنی نیست که گزینه نظامی انتخاب مورد علاقه من است. پس بیاییم در این خصوص شفاف صحبت کنیم. اقدام نظامی همیشه عواقبی غیرقابل پیش‌بینی دارد که می‌تواند از کنترل خارج شود و حتی در صورت درست انجام دادن آن نیز هزینه‌های بالایی خواهد داشت. پس ما می‌توانیم این مساله را به صورت دیپلماتیک حل کنیم و باید این کار را انجام دهیم.

اوباما با بیان این ادعا که در طول سال‌های گذشته ما توانسته‌ایم یکسری تحریم‌های بی‌سابقه علیه این کشور اعمال کنیم که اقتصاد ایران را فلج کرده است و در نتیجه این کشور تمایل پیدا کرده که پای میز مذاکره بنشیند، افزود: اکنون آنها در یک طرح اقدام مشترک قرار دارند که برای اولین بار در طول یک دهه گذشته باعث تعلیق برنامه‌های هسته‌ای ایران همچون عدم نصب سانتریفیوژ جدید و کاهش غنی‌سازی اورانیوم از 20 درصد به صفر، توقف راکتور اراک شده است. همه این مسائل نشان می‌دهد که فرصت جدیدی در مساله هسته‌ای ایران به وجود آمده است. این فرصتی برای ماست تا بتوانیم بدون هرگونه اقدام نظامی این مساله را حل کنیم.

وی ادامه داد: اگر ما فرصتی داشته باشیم که مطمئن شویم ایران به سمت تسلیحات هسته‌ای نمی‌رود، اگر این فرصت به معنای شکاندن ظرفیت هسته‌ای ایران باشد و حداقل امکانی باشد که بتوانیم برنامه هسته‌ای ایران را حل کنیم باید این راه را ادامه دهیم.

اوباما با اشاره به مذاکرات خود با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره مساله هسته‌ای ایران، اضافه کرد: من همان‌طور که در دیدار با نتانیاهو مباحثی مطرح می‌کنم در دیدار با اعضای کنگره که خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران هستند به این نکته اشاره می‌کنم که ما با مورد آزمایش قرار دادن این راه چیزی را از دست نمی‌دهیم.

این خبر تکمیل می شود.

کد N159006