حادثه ای که جامعه چین را تکان داد

چین,تروریسم

پکن - ایرنا - حمله مردان نقابدار و سیاهپوش با ابزارهای خشن و تروریستی به گروهی از غیرنظامیان و بی گناهان در ایستگاه قطار در شهر کونمینگ مرکز استان یون نن در جنوب غرب چین از حوادث نادر چین است که لرزه بر اندام جامعه این کشور انداخته و ملت و دولت را شوکه کرده است.

به گزارش ایرنا، 10 نفر از اعضای یک گروه که دولت چین آن ها را گروهی تروریستی دانسته دو روز قبل در ایستگاه مرکزی این شهر با چاقو ، بی پروا به مردم حمله کرده و بسیاری را با ضربات چاقو از پای درآوردند.

در جریان این حمله و تا قبل از اینکه پلیس وارد عمل شود 29 نفر کشته و 130 نفر دیگر زخمی شدند.

ˈلیو شیرجیاˈ کارشناس رادیو بین المللی چین پس از این حادثه به خبرنگار ایرنا، گفت: کارشناسان معتقدند اعضای گروه جدایی طلب ترکستان شرقی دست به چنین اقدامی زده اند.

رسانه های چین هنوز شواهدی دال براینکه این افراد دقیقا وابسته به چه گروهی بوده اند ارایه نکرده اند، اما این رسانه ها افراد حمله کننده را کسانی معرفی می دانند که خواستار جداکردن منطقه خودمختار سین کیانگ در شمال غرب چین هستند.

این کارشناس رادیو بین المللی چین گفت که پلیس این کشور به دنبال شواهد بیشتری است و به محض دستیابی به اطلاعات تکمیلی آنها را منتشر خواهد کرد.

این کارشناس چینی براین باور است که ˈعده ای تروریست به دنبال بی ثبات کردن چین و ایجاد هراس بین مردم هستند تا اهداف جدایی طلبانه خود را پیگیری کنندˈ.

وی گفت که دولت چین تروریسم را در هر شکلی که باشد تحمل نخواهد کرد.

لیو شیرجیا از حمله تروریستی کونمینگ به عنوان فاجعه ای یاد کرد که تاکنون سابقه نداشته و مردم را شوکه کرده است با این وصف تاکیدکرد که دولت چین در نهایت مساله را حل خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فردی نیز تاکنون دستگیر شده است، گفت : دو نفر از این 10 نفر زن بوده اند که یکی از آنها بدست نیروهای پلیس افتاده است.

وی گفت که این افراد آموزش دیده و زیرنظر گروه یا گروه های تروریستی عملیات مختلفی از این دست انجام می دهند.

پلیس چهار نفر از گروه حملهخ کننده را از پا درآورده است.

این کارشناس چینی، بزرگترین نگرانی دولت چین را پراکنده شدن ضاربین در سطح استان یون نن و یا انتقال به مکان های دیگر ذکر کرد و احتمال داد باز هم حمله ای از این دست صورت گیرد.

وی زمان این حمله را با توجه به نزدیک شدن به برگزاری دو اجلاس بزرگ سالانه کنگره و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین بسیار حساس توصیف کرد.

خبرگزاری شین هوا نیز امروز گزارش کرد که اوضاع بتدریج در شهر کونمینگ به حال عادی بازگشته است و قطارهایی که متوقف شده بودند برای سوارکردن بیش از سه هزار مسافر وارد ایستگاه شده اند.

گزارش های رسیده حاکیست پلیس حضور گسترده ای در فرودگاه ها و ایستگاه های قطار شهرهای مختلف دارد .

ˈمینگ جیانجوˈ مقام ارشد امنیتی چین برای آگاهی از آخرین تحولات به استان یون نن سفر کرده است.

آساق ** 2100 **1611
کد N158844