کانادا "حمله به روش شوروی" علیه اوکراین را محکوم کرد

کانادا در حالی شدیدا حمله نظامی روسیه به اوکراین را به عنوان یک "تهاجم به روش شوروی" محکوم کرد که متحدان غربی‌اش در حال بررسی واکنشی در این باره هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه هشدار داد که اقدام نظامی علیه اوکراین باعث از دست دادن جایگاه‌ و کرسی مسکو در گروه هشت می‌شود و واشنگتن و متحدان گروه هشت این کشور خود را برای تحریم مسکو آماده کرده‌اند.

در همین حال جان برد، وزیر امور خارجه کانادا در مصاحبه‌ای به گلوبال نیوز گفت: این چیزی بجز تهاجم به شیوه‌ شوروی از سوی روسیه علیه اوکراین نیست. این اقدام خطرناک و وحشتناک است. ما به شدیدترین شکل ممکن این مساله را محکوم می‌کنیم.

وزیر خارجه کانادا با اشاره به سفرش به کی‌یف پایتخت اوکراین و دیدار با یولیا تیموشنکو، نخست وزیر برکنار شده این کشور تاکید کرد که هیچ شاخص و نشانه‌ای درباره مداخله احتمالی نظامی غرب وجود ندارد.

وی افزود: آنچه که انجام می‌دهیم همکاری با یکدیگر است تا به شدیدترین شکل ممکن حمله نظامی روسیه در اوکراین را محکوم کنیم.

جان کری پیشتر گفته بود که تمامی گزینه‌ها بر روی میز است.

وزیر خارجه کانادا هم‌چنین اعلام کرد، در صورتی که روسیه به درخواست‌های بین‌المللی در توقف حمله نظامی توجه نکند، تحریم‌ها اعمال می‌شود. با این حال کانادا هنوز خود را از بازی‌های پارالمپیک هفتم تا 16 مارس 2014 سوچی خارج نکرده است.

اوتاوا سفیر کانادا را از مسکو برای رایزنی‌ فراخوانده است و جان برد به شهروندان کانادایی تاکید کرده که شبه جزیره کریمه را ترک کنند و از سفر به این منطقه نیمه خودمختار بپرهیزند.

انتهای پیام

کد N158743