نخست وزیر کریمه: وضعیت در این منطقه به حالت عادی باز می گردد

بحران92 روسیه تبارها,راسیسکایا گازتا

مسکو - ایرنا- سرگئی آکسیونوف رییس شورای وزیران منطقه خودمختار کریمه در جنوب اوکراین اعلام کرد که وضعیت در این منطقه تا ماه می (اردیبهشت) به حالت عادی برمی گردد.

به گزارش ایرنا، آکسینوف روز دوشنبه در مصاحبه با روزنامه روسی راسیسکایا گازتا ارگان دولت روسیه گفت: در اینجا (کریمه) تظاهرات شبیه میدان استقلال کی یف روی نخواهد داد. لاستیک ها سوازنده نمی شود و دود سیاه ناشی از آن آسمان را نمی پوشاند. در اینجا هیچ کس شاهد چنین چیزی نخواهد بود.

وی افزود: من مسوولانه قول می دهم که پیش از فرا رسیدن ماه می اوضاع در کریمه آرام خواهد شد. ملیت های گوناگون ساکن کریمه به زندگی خود ادامه خواهند داد و از آن لذت خواهند برد. آغوش ما برای همه باز است.

نخست وزیر منطقه خودمختار کریمه که هم اکنون تمامی ساختارهای قدرت در این منطقه را در کنترل دارد، در پاسخ به سوالی درباره درخواست اخیرش از ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه اظهار داشت: ما در وهله اول نیاز به منابع مادی داریم.

وی یادآور شد: به دنبال تحولات اخیر (به رسمیت نشناختن حکومت جدید اوکراین از سوی روس تباران کریمه) کی یف چیزی به ما نخواهد داد و علاوه بر آن در مسیر تلاش برای توسعه اقتصادی منطقه ما مانع تراشی خواهد کرد.

آکسینوف ادامه داد: بنابر این قبل از همه به کمک اقتصادی نیاز داریم. من مطمئنم که ما نباید بدون کمک رها شویم، در عین حال نباید مانند وابسته به روسیه باشیم. اطمینان دارم که از پول (کمک مالی روسیه) به شکل بهینه استفاده خواهیم کرد و با افزایش درآمدهای بودجه آن را باز پس خواهیم داد و در زمان حاضر در حال برآورد میزان کمک های مورد نیاز خود هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مقام های منطقه خودمختار کریمه از روسیه کمک نظامی نیز درخواست کرده اند، گفت: البته ما به اندازه کاقی قدرتمند هستیم.

منطقه خودمختار کریمه با حدود 25 هزار و 500 کیلومتر مربع وسعت و دو میلیون و 450 هزار نفر جمعیت در جنوب اوکراین واقع شده است و نزدیک به یک میلیون و 450 هزار نفر از اتباع آن را روس زبان ها تشکیل می دهند.

روس زبانان منطقه خودمختار کریمه که ناوگان دریای سیاه روسیه نیز از زمان شوروی سابق تاکنون در شهر بندری سواستاپول آن واقع است، پس از اتفاقات هفته گذشته کی یف که منجر به سقوط ویکتور یانکوویچ رییس جمهوری روسوفیل اوکراین و سر کار آمدن نیروهای سیاسی غربگرا در این کشور شد، از به رسمیت شناختن دولت جدید سر باز زدند.

همین امر موجب تشدید تنش در روابط مسکو و کی یف و تهدید روسیه به استفاده از نیروهای نظامی خود در منطقه کریمه و در نهایت آغاز موج جدید تنش در مناسبات شکننده مسکو و غرب شد.

اروپام/518** 1337
کد N158688