حضور در حوزه‌های علمیه واجب کفایی است

حوزه علميه,حوزه

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به شرایط کنونی جهان اسلام، اگر نگوییم که حضور در حوزه‌های علمیه واجب عینی است، باید بگوییم که واجب کفایی است.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به شرایط کنونی جهان اسلام، اگر نگوییم که حضور در حوزه‌های علمیه واجب عینی است، باید بگوییم که واجب کفایی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه چهارمحال و بختیاری حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام، در دیدار با مجموعه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و جمعی از اساتید و مدیران مدارس علمیه این استان، با اشاره به جایگاه علم و عالم در اسلام، اظهار کرد: اگر عالم، قدردان خود باشد، نه تنها فرشتگان، بلکه همه هستی زیر پای او بال می‌گستراند و متواضعانه در برابرش خشوع می‌کند.

وی افزود: اگر علم در ظرف و مسیر خودش قرار گیرد و عالم از علم راستین برخوردار باشد و علم و عالم در هم آمیخته شود، جایگاه این دو امر به هم پیوند خورده، به خوبی ترسیم و مقام و منزلت آن روشن می‌شود.

امام جمعه شهرکرد با بیان این‌که «علمی رساننده انسان به مقام و منزلت نهایی است که پیامبران الهی برای بشریت به ارمغان آوردند» تصریح کرد: اگر عالم به چنین علمی دست پیدا کرد، به یقین همه امور بر وفق مرادش خواهد بود و دیگر امری برخلاف نظرش صورت نمی‌پذیرد.

وی با اشاره به استعدادها و توانمندی‌های استان در این راستا، خاطرنشان کرد: این استان از جهات مختلف دارای ظرفیت است که اگر زمینه رشد استعدادها فراهم شود، به یقین نقشی که اسلام از انسان می‌خواهد، به خوبی بروز و ظهور پیدا خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه استان وجود ابزار لازم برای ظهور و بروز استعدادها را ضروری عنوان کرد و گفت: توصیه بنده به هم استانی‌هایمان این است که اگر می‌خواهند استعدادهای درونی فرزندانشان به خوبی شکوفا و در مسیر درست به کار گرفته شود، از حوزه‌های علمیه و مکتب امام صادق(ع) و امام باقر(ع) غافل نشوند.

سعادت حقیقی با حضور در مکتب امام صادق(ع) تضمین می‌شود

نکونام قرار گرفتن در مکتب امام صادق(ع) را راز قدردانی از نعمت‌های الهی دانست و تأکید کرد: جوانان و نوجوانان باید خود را برای ورود به حوزه‌های علمیه مهیا سازند؛ چرا که سعادت حقیقی با حضور در این مکتب تضمین می‌شود.

وی همچنین خطاب به جوانان و نوجوانان اظهار کرد: برای ورود به حوزه‌های علمیه به اشخاص نگاه نکنید؛ به مکتب توجه کنید؛ چرا که همه نیازهای بشری در سایه این مکتب دیده شده است که هیچ جای دیگری برای پاسخ به آن‌ها و ورود انسان وجود ندارد.

همه نیازهای بشری در سایه قرآن برآورده می‌شود

وی با اشاره به این‌که «همه نیازهای بشری در سایه قرآن، معارف الهی و مکتب اهل بیت(ع) برآورده می‌شود» اظهار کرد: بهترین راه رسیدن به این معارف الهی هم در سایه قرار گرفتن در مسیر روحانیت محقق می‌شود.

امام جمعه شهرکرد با بیان این‌که «همه مشاغل، خدمت به بشریت است و در نزد پروردگار نیز جایگاه خاص خود را دارند» افزود: همه مشاغل و رشته‌ها نزد خداوند متعال عزیزند اما قرار گرفتن در مکتب امام صادق(ع) راهی بدون واسطه با معارف الهی است.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به این‌که «امام راحل و بسیاری از مراجع تقلید، پرورش یافتگان این راه و مسیر هستند» تصریح کرد: وجود مبارک رهبر معظم انقلاب، یکی از مؤثرترین نمونه‌های تربیت شده مکتب صادق آل رسول است.

وی در ادامه با توصیه به خانواده‌ها به منظور استفاده از زمان ثبت نام حوزه‌های علمیه برادران و خواهران که تا 25اسفندماه ادامه دارد، گفت: با توجه به شرایط کنونی جهان اسلام و نیاز مبرم به حضور روحانیت در همه عرصه‌ها، اگر نگوییم که حضور در حوزه‌های علمیه واجب عینی است، باید بگوییم که واجب کفایی است.

زیرساخت‌های حوزوی چهارمحال و بختیاری پاسخگوی نیازهای استان نیست

نکونام ضمن گلایه از نبود زیرساخت‌های مناسب برای حوزه‌های علمیه استان، تصریح کرد: متأسفانه زیرساخت‌های حوزوی این استان بسیار ضعیف است و با این امکانات، نمی‌توان پاسخگوی نیازهای جامعه در این راستا باشیم.

به گفته وی، از آن جایی که بر آن هستیم که همه دوره‌های سطح به صورت کامل در استان صورت گیرد و همچنین روحانیت استان از کرسی‌های خارج بهرمند شوند، اما نبود زیرساخت‌های مناسب حوزوی این امکان را نمی‌دهد و این خود عاملی برای مهاجرت طلاب و روحانیون استان است.

نکونام با اشاره به درخواست‌های دو سال پیش از مسئولان استانی برای واگذاری زمین مناسب به این امر مهم، خاطرنشان کرد: هر چند در دولت قبل مصوباتی در این راستا صورت گرفت، اما با گذشت دو سال از آن درخواست، هنوز زمینی به این امر اختصاص داده نشده است که این جای تأسف دارد.

نگاه تنگ نظرانه مسئولان در واگذاری زمین برای امور دینی خیانت به اسلام و قرآن است

وی با تأکید بر این‌که «مسؤولان استان و به ویژه متولیان اداره کل راه و شهرسازی باید نگاه ویژه و خاص به این موضوع داشته باشند» افزود: مسئولان بدانند، نگاه تنگ نظرانه به این موضوع، خیانت به اسلام و قرآن است که به هیچ وجه بخشودنی نیست.

امام جمعه شهرکرد در پایان راز نجات استان از این بن بست را در ساخت مجتمع بزرگ حوزوی بیان کرد و گفت: اگر مسئولان با نگاه باز به این مهم توجه کنند، به یقین با زیرساخت‌های بلند مدتی که برای حوزه‌های استان دیده شده است، تا سال‌های متوالی دیگر در این زمینه مشکل نخواهیم داشت.

حجت‌الاسلام سیدمحمد احمدی، مدیر استانی حوزه علمیه چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به ثبت نام حوزه‌های علمیه، تصریح کرد: یکی از اولویت‌های امسال استان در امر پذیرش حوزه‌های علمیه این است که از همه کسانی که در آزمون کتبی و گزینش قبول می‌شوند، ثبت نام به عمل آید.

انتهای پیام

کد N158617