اتحادیه اروپا احتمالا روسیه را به اعمال تحریم تهدید نخواهد کرد

در حالیکه وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) برای بحث در خصوص اوکراین نشستی برگزار می‌کنند، به نظر می‌رسد که این اتحادیه قصد ندارد آمریکا را در تهدید به تحریم روسیه همراهی کرده و تنها به دنبال میانجی‌گری بین مسکو و کی‌یف خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این نشست اضطراری که پس از اقدام پارلمان روسیه به تایید حمله نظامی به اوکراین، برگزار می‌شود، احتمالا بیانیه‌ای شدید در محکومیت کرملین صادر خواهد شد.

این درحالی است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روسیه را به ممنوعیت صدور روادید، توقیف دارایی‌ها و محدودیت‌های تجاری تهدید کرد. کری تصرف شبه جزیره کریمه توسط روسیه را اقدامی مربوط به قرن نوزدهم میلادی توصیف کرد.

اما به گفته دیپلماتها، دولت‌های اروپایی با این موضوع محتاطانه برخورد کرده و احتمالا مستقیما روسیه را به تحریم تهدید نخواهند کرد.

اما از طرف دیگر، کشورهای عضو اتحادیه اروپا احتمالا از طریق سازمان امنیت و همکاری اروپا یا سازمان ملل میان روسیه و اوکراین میانجی‌گری خواهند کرد.

آلمان، فرانسه، انگلیس، هلند و فنلاند از جمله کشورهایی هستند که خواستار میانجی‌گری و تلاش برای آرام کردن این بحران هستند.

تصرف شبه جزیره کریمه توسط روسیه، بزرگترین تنش را بین مسکو و بروکسل از زمان فروپاشی شوروی به وجود آورده است.

بسیاری از رهبران اروپایی با توجه به ارتباطات اقتصادی با روسیه، همچون وابستگی به نفت و گاز این کشور نسبت به فشار آوردن بر پوتین نگران هستند.

روسیه پس از آمریکا و چین، سومین شریک تجاری اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N158610