ابراز نگرانی شدید ژاپن از موضع روسیه درقبال مساله اوکراین

روسیه,اوکراین

تهران- ایرنا - وزارت خارجه ژاپن دوشنبه با انتشار بیانیه یی از تصمیم روسیه برای متوسل شدن به زور در اوکراین ابراز نگرانی شدید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، در این بیانیه آمده است: تصمیم روز شنبه روسیه در مورد اختیارش برای استفاده از نیروهای مسلح فدراسیون روسیه در اوکراین موجب تشدید تنش در این منطقه شده است و موجب اخلال در صلح و ثبات جامعه بین المللی خواهد شد.

این بیانیه می افزاید: با توجه به این مساله، ژاپن ابراز نگرانی شدید خود را از این تصمیم ابراز می دارد.

بیانیه وزارت خارجه ژاپن درحالی منتشر شده است که تحولات هفته گذشته اوکراین از جمله سقوط دولت ˈویکتوریانکوویچˈ رییس جمهوری این کشور، روی کارآمدن نیروهای سیاسی غربگرا و نیز اعلام روس زبانان ساکن کریمه مبنی بر اطاعت نکردن از حکومت جدید اوکراین، موجب نگرانی جامعه بین المللی شده است.

بروز این وضعیت به تشدید تنش میان مسکو و کی یف منجر شد و نهادهای قانونگذاری روسیه به ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری این کشور در زمینه احتمال استفاده از نیروهای نظامی روس در اوکراین چراغ سبز نشان دادند.

کارشناسان مسایل سیاسی با اشاره به استقرار ناوگان دریای سیاه روسیه در شهر بندری سواستاپول در منطقه خودمختار کریمه در جنوب اوکراین از دوره شوروی سابق تاکنون، می گویند که مسکو تحت هیچ شرایطی حاضر نخواهد شد کنترل بر این منطقه را از دست بدهد.

آساق 1450**1392
کد N158583