تاکید یک مقام قضایی بر حفظ شئون وکالت

دادگستري لرستان

رییس کل دادگستری لرستان گفت: احترام متقابل بین قضات و وکلا یکی از جهات مشترک اخلاق حرفه‎ای است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، جعفر بدری در جشن بزرگداشت سالروز استقلال کانون وکلا و روز وکیل، اظهار کرد: وکلا از جمله افرادی هستند که از گذشته تاکنون چه در داخل و چه در خارج در مقابل تناقض‌گویی‎ها ایستاده و همواره از حقوق حقه مردم دفاع کرده‎اند.

وی با اشاره به روند تاریخی استقلال وکلا بیان کرد: وکیل مانند نماینده مجلس و قاضی نباید دغدغه خاصی داشته باشد و فقط باید از حقوق قانونی موکل خود دفاع کند.

بدری ادامه داد: وکیل پیش از آنکه در مقابل موکل خود مسئول باشد در برابر درگاه خدا مسئول است و باید جوابگو باشد.

رییس شورای قضایی استان لرستان با بیان اینکه وکالت، مسئولیتی مهم و حساس است که با سرنوشت افراد سروکار دارد، اضافه کرد: دادرسی بی‎شائبه و فارغ از سوء‎ظن هنر وکلاست و احترام متقابل بین قضات و وکلا یکی از جهات مشترک اخلاق حرفه‎ای است.

وی درباره تعاملات وکلا و قضات به‎عنوان حقوقدانانی متعهد و متخصص، بیان کرد: اگر قاضی بخواهد استیفای حق کند وکیل یاریگر اوست تا سیستم دادرسی از انسجام مطلوب برخوردار باشد.

رییس کل دادگستری لرستان هدف قوه قضائیه را استقرار عدالت دانست و افزود: عرصه وکالت با قضات در استیفای حقوق هم‎راستاست و قانون‎مداری شرط اساسی برای این مناسبات است.

بدری گفت: این نکته حائز اهمیت است که در استیفای حقوق باید از دقت نظر و عمل بسیار زیادی برخوردار بود تا بتوان حقانیت را اثبات کرد.

رییس شورای قضایی استان بیان کرد: کار وکالت کاری جدی است که با حق‎الناس سروکار دارد، در برخی مناطق دنیا پرونده‎سازی کاذب یا به اصطلاح مشتری پیدا کردن در عرصه وکالت، عمل قبیحی است که چالش‎های زیادی را به‎وجود می‎آورد و خوشبختانه وکلای ایرانی همواره با کار صادقانه و اصیل، منادیان و مدافعان خوبی برای موکلانشان بوده‎اند.

وی با بیان اینکه وکالت همچون قضات از جایگاه رفیعی برخوردار است، ادامه داد: شئون وکالت باید حفظ شود و نظارت دقیقی از طرف هیات مدیره بر کار تمامی وکلا صورت پذیرد تا اعمال تعداد انگشت شماری، آبروی جامعه وکلا را زیر سئوال نبرد.

بدری با بیان اینکه رعایت وکالت عادلانه و قانون محور از جمله شاخص‎های دادرسی است، تصریح کرد: ارشاد و معاضدت قضایی از طرف اعضای کانون وکلا امری مهم است و باید به افراد کم‎بضاعت از این مسیر کمک کرد.

رئیس کل دادگستری لرستان در پایان خطاب به 30 نفر از وکلایی که برای تحلیف به این مراسم آمده بودند گفت: احترام به قانون، عدالت اندیشی، رعایت شئون قاضی و شأن وکالت، دوری از هرگونه نظرات منافی حقیقت، رعایت شأن قضات و ... از جمله شاخصه‎های عرصه وکالت است.

وی خاطرنشان کرد: وکیل از لحظه‎ای که در مقابل قرآن برای شرافت شغل خود سوگند می‎خورد تا پایان عمر، خود را مسئول آبرو، جان، مال و ناموس مردم می‎داند و بایستی با رعایت تقوای الهی در مسیر استیفای حقوق در عرصه وکالت گام بردارد.

انتهای پیام

کد N158452