میدل‌ایست‌آنلاین از مذاکرات پنهانی ایران و عربستان خبر داد

ایران و عربستان

پایگاه اینترنتی میدل ایست آنلاین در تحلیلی مدعی مذاکرۀ پنهانی ایران و عربستان شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پایگاه اینترنتی میدل ایست آنلاین در گزارشی از روابط ایران و عربستان و تاثیر این روابط بر شرایط منطقه مدعی شده است که تهران و ریاض به صورت مخفیانه در حال مذاکره هستند. این منبع خبری عربی با بیان اینکه این مذاکرات با میانجیگری سلطان نشین عمان در حال انجام است نوشت: نمایندگان تهران و عربستان با هدف تلاش برای بهبود روابط میان تهران و ریاض با یکدیگر به صورت پنهانی گفتگو می کنند.
در ادامۀ این تحلیل آمده است: سلطان نشین عمان که در مسئله هسته ای حلقه اتصال ایران و آمریکا بود و توانست شرایط را برای مذاکرات هسته ای ژنو مهیا کند، حال برای ذوب کردن یخ اختلافات میان ایران و عربستان نیز دست به کار شده است و حتی تلاشهای این کشور نتیجه داد تا توافق اولیه میان ریاض و تهران برای شکل گیری دور جدیدی از روابط میان دو طرف آغاز شود، روابطی که مبتنی بر احترام متقابل باشد.
میدل ایست آنلاین نوشته است این دیدارها با هدف فراهم کردن شرایط لازم برای دیدار سران دو کشوریعنی پادشاه عربستان و رئیس جمهوری ایران است و در این راه به برخی از مسائل دیگر چون اختلاف دو کشور در برخی از پرونده های منطقه ای چون پرونده سوریه توجهی نشده است.
این منابع معتقدند اگر پادشاه عربستان بتواند گروه تندروی داخل خاندان سعود را کنترل کند تلاش دو کشور برای نزدیک شدن به همدیگر تلاش موفقی خواهد بود. گروه تندروی داخل خاندان سعودی در عربستان هر گونه تلاش برای نزدیک شدن به ایران را رد می کند و معتقد است چنین اقدامی به منزله به رسمیت شناختن نقش ایران در سوریه است.

5252

کد N158288