داوود اوغلو: حق وتو به روسیه اعتماد به نفس کاذب داده است

تركيه

وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای ضمن ابراز تاسف نسبت به شکست مذاکرات ژنو 2 اعلام کرد: برخورداری از حق وتو به روسیه اعتماد به نفس کاذب داده است.

وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای ضمن ابراز تاسف نسبت به شکست مذاکرات ژنو 2 اعلام کرد: برخورداری از حق وتو به روسیه اعتماد به نفس کاذب داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی تی آر تی، بر نقش پارلمان اوکراین در حل بحران این کشور بر اساس اصل تمامیت ارضی اوکراین تاکید و اعلام کرد که هرگونه تقسیم سیاسی در اوکراین تنها به این کشور محدود نمی‌شود بلکه تاثیرات آن بر گرجستان، بلاروس و منطقه قفقاز در مولداوی نیز ادامه خواهد داشت.

داوود اوغلو در خصوص استفاده روسیه از حق وتو در خصوص بحران سوریه نیز گفت: برخورداری روسیه از حق وتو باعث شده که این کشور دچار اعتماد به نفس کاذب شود.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: هیچ کس منکر منافع استراتژیک روسیه در اوکراین و سوریه نیست اما ‌آنچه نمی‌توان قبول کرد این است که مسائل داخلی یک کشور به منافع استراتژیک کشوری دیگر مربوط شود.

وی با بیان اینکه ترکیه تمامی تدابیر لازم برای ممانعت از کشیده شدن تاتارهای شبه جزیره کریمه به هرگونه درگیری دوجانبه درگیری در این منطقه اتخاذ خواهد کرد، تاکید کرد: برقراری صلح در شبه جزیره کریمه احتمالا این شبه جزیره را به سنگاپور جدید در منطقه اوراسیا تبدیل کند.

درباره مساله سوریه نیز اوغلو به وضعیت انسانی و معیشتی دشوار در سوریه اشاره کرده و مدعی شد که دلیل اوضاع انسانی سوریه ناتوانی نظام این کشور در حل بحران موجود است.

این مسئول ترکیه‌ای در ادامه نسبت به عدم موفقیت مذاکرات ژنو 2 در حل بحران سوریه ابراز تاسف کرد.

داوود اوغلو در پایان به مساله شنود مکالمات تلفنی اشاره و اعلام کرد که این مساله امنیت ملی ترکیه را تهدید می‌کند و من با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در این شرایط بحرانی موجود در منطقه تماس گرفتم و باید تاکید کنم هیچ‌کس حق ندارد که به مکالمات تلفنی کسی دیگری گوش دهد.

انتهای پیام

کد N158083