حمایت رییس مجلس محلی کریمه اوکراین از استقلال این منطقه

اوکراین,بحران92

مسکو - ایرنا - ˈولادیمیر کنستانتینوفˈ رییس مجلس محلی منطقه خودمختار کریمه اوکراین از مردم این منطقه خواست در همه پرسی پیش رو به جدایی آن از اوکراین رای دهند.

به گزارش کانال تلویزیونی روسیه 24 ، کنستانتینوف روز یکشنبه گفت: من از شما ساکنان عزیز کریمه می خواهم که برای تکمیل لذت برخورداری از قدرت در قلمروی جمهوری خودمختار کریمه مسوولیت های بالاتری را به ما محول کنید.

وی افزود: به همین دلیل ما پیشنهاد برگزاری همه پرسی را داده ایم تا به شما این امکان را فراهم کنیم که دیدگاه های خودتان را در این باره اعلام کنید.

رییس پارلمان محلی کریمه اضافه کرد: کریمه در وضعیت فعلی نه برای ارضای جاه طلبی های سیاسی خود بلکه به منظورسپردن ظرفیت های لازم به مقام های این منطقه برای حمایت فعالانه تر از منافع ساکنان آن، به استقلال نیاز دارد.

قرار است همه پرسی برای استقلال شبه جزیره کریمه توسط روس تبارهای این منطقه که اکنون تمامی ساختارهای قدرت را به دست گرفته اند، ماه آوریل برگزار شود.

شبه جزیره خود مختار کریمه به وسعت حدود 25 هزار و 500 کیلومتر در جنوب اوکراین در سواحل دریای سیاه نزدیک به دو میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد که حدود یک میلیون و 450 هزار نفر از آنان را روس زبانان تشکیل می دهند.

روس زبانان ساکن کریمه پس از تحولات هفته گذشته اوکراین که به سقوط دولت ˈ ویکتوریانکوویچ ˈ رییس جمهور این کشور و روی کار آمدن نیروهای سیاسی غربگرا منجر شد، اعلام کردند که از حکومت جدید اوکراین اطاعت نمی کنند.

بروز این وضعیت به تشدید تنش میان مسکو و کی یف منجر شد و نهادهای قانونگذاری روسیه به ولادیمیر پوتین رییس جمهور این کشور در زمینه احتمال استفاده از نیروهای نظامی روس در اوکراین چراغ سبز نشان دادند.

کارشناسان مسایل سیاسی با اشاره به استقرار ناوگان دریای سیاه روسیه در شهر بندری سواستاپول در منطقه خودمختار کریمه درجنوب اوکراین از دوره شوروی سابق تاکنون، می گویند که مسکو تحت هیچ شرایطی حاضر نخواهد شد کنترل بر این منطقه را از است بدهد.

در همین راستا ˈدیمیتری راگوزینˈ معاون نخست وزیر روسیه در امور دفاعی روز یکشنبه در واکنش به درخواست سه رییس جمهور قبلی اوکراین مبنی بر لغو موافقت نامه خارکف به عنوان مبنای استقرار ناوگان دریای روسیه در کریمه اعلام کرد که این ناوگان بی خانمان نیست و شهر سواستاپول در شبه جزیره کریمه خانه دایمی آن است.

راگوزین خطاب به روسای جمهور پیشین اوکراین در دوره پس از فروپاشی شوروی گفت: شما نیز بهتر است به جای پرداخت به این مساله با نوه های خود مشغول شوید.

اروپام/518 ** 1552
کد N157591