انتظارات تهران از اسلام آباد از زبان وزیر کشور / رئیس مجلس ایالت بلوچستان قول همکاری دااد

عبدالرضا رحمانی فضلی,ایران و پاکستان

وزیر کشور با تاکید بر کنترل جدی بر همه مرزها و جاده‌ها از سوی جمهوری اسلامی ایران خواستار همکاری جدی‌تر اسلام آباد با تهران در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر و اشرار شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دیدار با محمد خان جمالی رئیس مجلس ایالت بلوچستان پاکستان و هیأت همراه با اشاره به مشترکات فرهنگی، تاریخی و مراودات بین دو کشور مسلمان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان اظهار امیدواری کرد که این‌ها بتوانند پشتوانه‌ای محکم و قوی برای تداوم و استحکام ارتباطات میان دو ملت باشند.

وزیر کشور با اشاره به حضور و تردد اشرار در مرزهای مشترک بین ایران و پاکستان گفت: جمهوری اسلامی ایران خود را مقید می‌داند که از مرزهای خود به شدت دفاع و محافظت نماید و به هیچ وجه اجازه ورود هیچ نیرویی را از مرز بلوچستان پاکستان به ایران نخواهد داد.

وی تاکید کرد: انتظار ما از دولت پاکستان این است که مانع تردد غیر مجاز از مرزهای مشترک دو کشور شوند و اگر دولت پاکستان از ما کمک بخواهد حاضریم با همکاری یکدیگر مانع ترددهای غیر قانونی و اشرار در مناطق مرزی شویم.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در صدد است که طی چند ماه آینده همه مرزها، جاده‌ها و برجک‌های مرزی را کنترل جدی نموده و مانع عبور و مرور غیر مجاز گردد ابراز امیدواری کرد، اسلام آباد نیز در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با اشرار همکاری‌های جدی را با تهران داشته باشد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در ایران هیچ اختلافی بین شیعه و سنی وجود ندارد و همه با یکدیگر برابر و برادر هستند، گفت: با وجود حضور اهل تشیع و تسنن در همه کشورهای مسلمان، باید تلاش کنیم که رابطه بین این دو توأم با برادری و صلح و هم زیستی مصالمت آمیز تداوم یابد و امیدواریم که با کمک یکدیگر فضای وحدت، دوستی و مودت بین دو کشور گسترش یابد.

وی با اشاره به لزوم ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک بین دو کشور و امضاء موافقت‌نامه امنیتی بین تهران و اسلام آباد گفت: باید کمیسیون مشترک تجاری مرزی بین دو کشور را فعال‌تر نماییم و در این زمینه تلاش خواهیم کرد که طی دو ماه آینده جلسه مشترکی را با طرف پاکستانی داشته باشیم.

رحمانی فضلی اظهار امیدواری کرد که سفر هیأت پاکستانی به ایران مبین پیام وحدت، مودت، دوستی، صلح و همکاری‌های متقابل میان دو کشور دوست وهمسایه باشد.

وزیر کشور افزود: دو کشور ایران و پاکستان به عنوان کشورهای مسلمان در منطقه می‌بایست با شناخت دقیق‌تر از اهداف و برنامه‌های دشمنان، با ایجاد وحدت، انسجام و همکاری‌های متقابل مانع دخالت بیگانگان و اختلاف افکنی آنان در منطقه شوند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در پاکستان در صورت تلفیق و همکاری در عمران و‌ آبادی منطقه بسیار موفق عمل خواهد کرد، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که تجربیات، امکانات و منابع خود را در راستای انجام پروژه‌ها و طرح‌ها در منطقه به صورت مشترک در اختیار کشور دوست و همسایه پاکستان قرار دهد.

وزیر کشور با اشاره به تعامل خوب بین احزاب، گروه‌های مختلف در مجلس جمهوری اسلامی ایران برای تصمیم‌گیری برای مسائل کشور گفت: مجلس مردمی با اقتدار بالا و مستحکم خود می‌تواند نقشی اساسی و مهم در تصمیم‌گیری‌های کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: پیشنهاد و انتظار ما از جمهوری پاکستان این است که ضمن تقویت ارتباطات با مجلس جمهوری اسلامی ایران از تجربیات آنان برای بهبود شرایط کشورشان جهت همکاری متقابل با ایران بهره ببرند.

همچنین در این دیدار محمد خان جمالی رئیس مجلس ایالت بلوچستان پاکستان با تأکید بر تعامل مستمر مبنی بر مبادله اطلاعات، برنامه‌ریزی و اشتراک مساعی بین دو کشور برای مبارزه با مواد مخدر در منطقه اظهار امیدواری کرد که با انتقال پیام وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به مجلس پاکستان این اقدامات شکل گسترده‌تری به خود خواهد گرفت و کشور پاکستان نیز همچون کشور ایران هرگز اجازه خدشه‌دار شدن مرزهای مشترک میان دو کشور را نخواهد داد.

وی گفت: با توجه به هم مرزی دو کشور جمهوری پاکستان و جمهوری اسلامی ایران و قرابت‌های تاریخی، فرهنگی، عقیدتی و مذهبی پیوندهای مستحکمی بین دو کشور وجود دارد.

محمد خان جمالی با بیان اینکه خوشبختانه در پاکستان مجلس دارای اقتدار بیشتری شده است، با اشاره به وجود احزاب مختلف و دگرگونی‌های منطقه‌ای در کشور پاکستان گفت: مجالس دو کشور می‌توانند با ایجاد همکاری‌های مشترک اقدامات خوبی را انجام دهند.

رییس مجلس ایالت بلوچستان پاکستان در ادامه این نشست خواستار برگزاری نشست‌هایی برای همکاری بیشتر بین دو کشور ایران و پاکستان شد و برگزاری و ایجاد کمیسیونی دائمی به منظور جمع‌آوری و رصد اخبار جهت تصمیم‌گیری و انجام اقدامات هدفمند در خاک دو کشور را حائز اهمیت برشمرد.

وی همچنین ضمن تأکید بر تفاهم و همکاری بیشتر بین دو کشور ایران و پاکستان گفت: با انجام یک راه حل دائمی و ایجاد مکانیزمی فعال می‌توان به راه حل‌های مناسب دست یافت.

محمد خان جمالی گفت: می‌بایست برای ریشه‌کن کردن قاچاق مواد مخدر تمامی نهادهای دولتی با ورود به این کار خود را درگیر موضوع نمایند.

رئیس مجلس ایالت بلوچستان پاکستان یکی از راه‌های بهبود شرایط در منطقه را تقویت و توسعه تجارت و بازرگانی در مرزها دانست و گفت: اقداماتی چند در این زمینه صورت گرفته است.

 

23503

کد N157530