انگلیس نشست مقدماتی اجلاس سران گروه ˈجی 8ˈ در روسیه را تحریم کرد

اوکراین

لندن - ایرنا - دولت انگلیس روز یکشنبه اعلام کرد که نمایندگان این کشور در نشست مقدماتی اجلاس سران گروه ˈجی 8ˈ که قرار است در هفته جاری در شهر بندری ˈسوچیˈ روسیه برگزار شود، شرکت نخواهند کرد.

به گزارش ایرنا، ˈویلیام هیگˈ وزیر خارجه انگلیس پیش از ترک لندن به مقصد ˈکی یفˈ گفت: ما در اجلاس مقدماتی و تدارکاتی اجلاس سران گروه ˈجی 8ˈ در هفته جاری که تحت ریاست روسیه برگزار می شود، شرکت نخواهیم کرد.

وی افزود: حضور انگلیس در اجلاس اصلی سران گروه ˈجی 8ˈ در روسیه نیز بستگی به تحولات آتی و اقدامات روسیه در قبال اوکراین خواهد داشت.

اجلاس سران گروه ˈجی 8ˈ شامل کشورهای انگلیس، آمریکا، ژاپن، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و روسیه قرار است در اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد) در شهر ˈسوچیˈ روسیه برگزار شود.

وزیر خارجه انگلیس روز یکشنبه برای دیدار و گفت و گو با مقامات دولت موقت اوکراین عازم ˈکی یفˈ شد.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه انگلیس در این سفر ضمن دیدار با رییس جمهوری موقت و دیگر مقامات ارشد اوکراین، حمایت لندن را از دولت جدید ˈکی یفˈ مورد تاکید قرار خواهد داد.

دولت انگلیس که یکی از حامیان اصلی اعتراضات ضد دولتی در اوکراین بود، طی روزهای اخیر از افزایش تنش ها در آن کشور، بویژه در شبه جزیره کریمه ابراز نگرانی کرده است.

دیوید کامرون نخست وزیر و ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس روز گذشته با تاکید بر ضرورت حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور اوکراین، از تصمیم پارلمان روسیه برای صدور مجوز استفاده از نیروی نظامی در اوکراین انتقاد کردند.

وزارت خارجه انگلیس حتی شب گذشته سفیر روسیه در لندن را فراخواند تا اعتراض این کشور را نسبت به تحرکات اخیر نظامی روسیه، به وی ابلاغ کند.

ˈویلیام هیگˈ پیش از عزیمت به ˈکی یفˈ درباره تحولات اوکراین، گفت: من از تشدید تنش ها در اوکراین و تصمیم پارلمان روسیه برای صدور مجوز جهت انجام عملیات نظامی در خاک اوکراین که بر خلاف خواست دولت ˈکی یفˈ است، عمیقا نگرانم.

وی افزود: این اقدام به طور بالقوه تهدیدی علیه استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین است. ما هرگونه اقدام متجاوزانه علیه اوکراین را محکوم می کنیم.

وزیر خارجه انگلیس تاکید کرد: دولت روسیه باید اقدامات نظامی و تهدیدات خود علیه اوکراین و تمامیت ارضی آن کشور را متوقف کند.

وی اظهارداشت: انگلیس از دولت جدید اوکراین حمایت می کند و من امروز در ˈکی یفˈ درباره این موضوعات بطور مستقیم با مقامات دولت موقت اوکراین گفت و گو خواهم کرد.

اروپام**345
کد N157405