دکتر حداد عادل: ایران و هند دو متحد راهبردی هستند

هند,زبان فارسی

دهلی نو - ایرنا - دکتر ˈغلامعلی حداد عادلˈ رییس بنیاد سعدی در جمع استادان و صاحب نظران هندی بیان اینکه رهبران ایران و هند برای گسترش روابط دو جانبه جدی هستند، گفت: ایران و هند به عنوان دو متحد راهبردی در آسیا شناخته می شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا،دکتر حداد عادل که برای شرکت درچند همایش بین المللی به دهلی نو سفر کرده روز یکشنبه در میزگردˈ بررسی چالش ها و فرصت های زبان و ادبیات فارسی در هند ˈ حضور یافت و برای اساتید دانشگاه های هند سخنرانی کرد.

رییس بنیاد سعدی درخصوص اهمیت توجه به زبان و فرهنگ فارسی گفت: امروز هویت مساله عموم کشورهای دنیاست و همه زبان ها در فشار طوفان جهانی شدن قرار دارند لذا باید با درک چنین واقعیتی، برای حفظ هویت و زبان فارسی همت بیشتری کنیم.

وی از زبان فارسی به عنوان بخشی از هویت تاریخی هندوستان یاد کرد و اظهار داشت: زبان فارسی با هویت تاریخی و فرهنگی هند پیوند خورده و نمی توان آن را از این کشور جدا کرد.

دکتر حداد عادل با اشاره به اینکه زبان فارسی همواره در هند ماندگار خواهد بود، گفت: پشتیبانی از آموزش زبان فارسی درخارج از کشور از جمله اهداف مهم بنیاد سعدی است .

وی از راه اندازی شورای سیاست گذاری راهبردی دراین بنیاد برای کمک به رفع مشکلات آموزش زبان فارسی در20 کشور از جمله هند که زبان فارسی جایگاه مهمی در آن دارد، خبر داد.

هند ، پاکستان ، افغانستان ، تاجیکستان ، لبنان ، سوریه ، عراق ، چین ، ترکیه ، آمریکا و کانادا ، از جمله کشورهایی هستند که این شورای سیاست گذاری در آنها فعالیت خواهد داشت.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی همچنین به گسترش مطالعات هند شناسی در ایران اشاره کرد و گفت: درحال حاضر دستکم 20 دانشگاه و موسسه در ایران در زمینه مطالعات هند شناسی فعالیت دارند و علاقه ایرانیان به هندوستان هر روز رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه مسوولان در تلاشند بزودی پرواز مستقیم از مشهد به شهر حیدرآباد هند راه اندازی کنند، اظهار امیدواری کرد با ایجاد زمینه های لازم و رفع محدودیت ها ملت های ایران و هند هر روز شاهد شکوفایی روابط و ارتباطات بیشتر باشند.

رییس بنیاد سعدی در ادامه از تکمیل و انتشار دانشنامه زبان و ادب فارسی در آینده خبر داد و گفت: تاکنون چهار جلد از این دانشنامه شش جلدی زیر نظر استاد اسماعیل سعادت تالیف شده و جلد پنجم آن آماده چاپ است که تا دو سال آینده به طور کامل منتشر خواهد شد.

این دانشنامه حوزه های مختلف مربوط به زبان و ادبیات فارسی را در بر می گیرد.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه به تالیف و انتشار جلد نخست فرهنگ جامع زبان فارسی در کشورمان اشاره کرد و گفت: این فرهنگ جامع که پس از 70 سال از انتشار فرهنگ دهخدا منتشر می شود، حاصل 18 سال کار و مطالعه استادان زبان و ادبیات فارسی ایران زیر نظر دکتر صادقی است و جلد دوم آن سال آینده منتشر خواهد شد.

پیش بینی می شود این فرهنگ جامع زبان فارسی به 30 تا 35 جلد برسد.

حداد عادل در این میزگرد همچنین بر ضرورت تاسیس انجمن استادان زبان فارسی هند تاکید کرد و آن را برای رفع مسایل و مشکلات آموزشی بسیار مهم دانست.

رییس بنیاد سعدی این مرکز را مرجع و حامی همه استادان زبان فارسی در سراسر جهان بویژه هندوستان دانست و آمادگی آن را برای کمک به رفع مشکلات اعلام کرد.

وی همچنین اظهار امیدواری نمود بزودی نرم افزار رایانه ای جامع و کامل برای آموزش مجازی زبان فارسی در آقصی نقاط جهان تدوین و تهیه شود.

استادان دانشگاه های هند درجریان میزگرد امروز که در محل خانه فرهنگ کشورمان برگزار شد، خواستار به روز شدن منابع آموزش زبان و ادبیات فارسی با کمک جمهوری اسلامی ایران شدند.

آساق ** 2167 ** 275 **
کد N157387