مدیر حوزه‌های علمیه گیلان:

احیای مسجد وظیفه حوزه‌ها و روحانیت است

مدیر حوزه‌های علمیه گیلان ایجاد و نهادینه کردن فرهنگ دینی و اسلامی در جامعه، دفاع از حریم دین و مقابله با انحرافات را یکی از مهم‌ترین رسالت‌های حوزه دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، حجت‌الاسلام والمسلمین لاکانی در نشست خبری با اصحاب رسانه گیلان با اشاره به نقش حوزه‌های علمیه و روحانیت در فرهنگ‌سازی جامعه، اظهار کرد: از دیرباز حوزه‌های علمیه و روحانیت مورد توجه عامه مردم بوده است، یعنی مردم براساس نظر روحانیون در امور مختلف حرکت می‌کردند.

وی با بیان این‌که «حوزه‌های علمیه در طول تاریخ نقش بی‌بدیل احیای فرهنگ غنی اسلام و حفظ باورها و اعتقادات دینی جامعه را به نحو شایسته ایفا کرده‌اند» افزود: در شرایط حساس امروز دشمن جامعه ما تحت هجمه سنگین تبلیغات ضد اسلامی خود قرار داده و با القای شبهات فراوان سعی در منحرف کردن مردم به ویژه نسل جوان از اسلام ناب دارند، حوزه‌های علمیه و روحانیت باید نقش‌آفرینی بیشتری در عرصه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و تهذیبی هم برای مدارس و هم برای جامعه داشته باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه گیلان تصریح کرد: امام خمینی(ره) فرمودند « تردیدی نیست که حوزه‌های علمیه و علمای متعهد در طول تاریخ اسلام و تشیع مهم‌ترین پایگاه اسلام در برابر حملات و انحرافات و کج‌روی‌ها بوده‌اند؛ لذا حوزه‌های علمیه نقش کلیدی در تربیت انسان‌های مدافع دین دارد تا چنین افرادی انحرافات را از جامعه بزدایند.

این کارشناس مسایل دینی ادامه داد: امروز شبکه‌های ماهواره‌ای از همه امور دینی حرف می‌زنند و القای شبهه می‌کنند؛ اینجاست که رسالت حوزه‌ها و روحانیت نمود و بروز می‌یابد.

وی فراهم کردن زمینه‌های لازم برای پذیرش ارزش‌ها و هنجارهای دینی و اجتماعی را از دیگر رسالت‌های حوزه خواند و متذکر شد: روحانیت باید جامعه را به سمت و سویی ببرد که آن جامعه پذیرای ارزش‌ها باشد.

لاکانی مسجد را یکی از مهم‌ترین نهادهای فرهنگ‌ساز جامعه معرفی و تاکید کرد: مسجد از صدر اسلام تاکنون پایگاه اصلی اسلام بوده و سرپرستی این نهاد مقدس را روحانیت به عهده دارد؛ لذا احیای مسجد وظیفه حوزه‌ها و روحانیت است، زیرا اگر روحانیت در مساجد نقش‌آفرینی کنند، می‌توانند فرهنگ اصیل اسلامی و آموزه‌های دینی و قرآنی را در جامعه نشر دهند؛ همچنین روحانیت باید به ترویج آموزه‌های دینی در قالب نوشتار بپردازند، زیرا میراث‌های ماندگار اسلامی همچون مفاتیح‌الجنان، بحارالانوار و... مدیون علمای تراز اول دین است و این کتب حاوی معنویت، اخلاق، صلح، سازش، همگرایی و دوری از زشتی‌هاست.

مدیر حوزه‌های علمیه گیلان اضافه کرد: کسی که کتب اسلامی را مطالعه و به آن توجه می‌کند، با فرهنگ دینی آشنا می‌شود و این آموزه‌ها در وجودش نهادینه می‌شود.

وی رهبری دینی و فکری جامعه را با حوزه‌ و روحانیت خواند و گفت: از گذشته تاکنون روحانیون متکفل رهبری دینی و فکری جامعه بوده‌اند و امروز این رهبری تبلور بیشتری پیدا کرده است؛ در واقع مردم تغذیه دینی و فکری خود را از روحانیت دریافت می‌کنند.

لاکانی به نقش حوزه‌های علمیه و روحانیت در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: عدم پایبندی افراد جامعه به آموزه‌های دینی یکی از علل آسیب‌های اجتماعی است؛ همچنین آشفتگی کانون خانواده با طلاق عاطفی پدر و مادر، تربیت نادرست از طریق ماهواره‌ها و سایت‌ها و همنشینی با دوستان ناصالح و منحرف از دیگر عوامل آسیب‌های اجتماعی است؛ لذا حوزه‌ها می‌توانند در پیشگیری از این آسیب‌ها ورود جدی پیدا کنند.

این مدرس حوزه علمیه ادامه داد: اگر روحانیت آموزه‌های دینی را به شکل صحیح و درست انتشار دهند، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی برطرف می‌شود، زیرا روحانیت در قالب مکانیزم‌هایی که در اختیار دارند( وعظ، خطابه، تبلیغ و...) می‌توانند نقش‌آفرینی موثری داشته باشند.

وی خواستار تشریح و تبیین سبک زندگی اسلامی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، شد و بیان کرد: اگر روحانیون خانواده اسلامی، قرآنی و مهدوی را برای جامعه تبیین کنند، آسیب‌ها اجتماعی کاهش می‌یابد و خانواده‌ها مستحکم‌تر خواهد شد؛ همچنین وظیفه روحانیون است که به جوانان بفهمانند از همنشینی با افراد منحرف ضربات دینی و اخلاقی می‌خورند.

لاکانی در ادامه به پذیرش حوزه‌های علمیه استان گیلان برای سال تحصیلی 93-94 اشاره کرد و گفت: اگر طلاب و روحانیون خوبی تربیت کنیم، می‌توانیم در عرصه‌ فرهنگ‌سازی حضور مثمرثمری داشته باشیم و از آسیب‌های اجتماعی که حائز اهمیت است، پیشگیری کنیم، زیرا پیشگیری مقدم بر درمان است؛ لذا باید طلاب بیشتری را جذب حوزه‌ها کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه گیلان با بیان این‌که «مناطق مختلف گیلان درخواست فراوان برای حضور روحانی در منطقه خود دارند» خاطرنشان کرد: مردم در مناطق مختلف گیلان خواهان حضور روحانی در محل خود هستند تا احکام اسلامی را برایشان بگوید، پاسخگوی شبهاتشان باشد و به فرزندانشان مشاوره‌های اجتماعی و اعتقادی دهند.

وی با اشاره به این مطلب که سال گذشته 300 نفر جذب حوزه‌های علمیه استان شدند، بیان کرد: امیدواریم امسال 700نفر برای پذیرش در حوزه‌ها داشته باشیم؛ در گذشته مشکلات عدیده‌ای برای جذب و پذیرش طلاب از جمله نبود فضای آموزشی کافی وجود داشت، اما امروز با احداث و بهره‌برداری از حوزه علمیه بین‌المللی امیرالمومنین(ع) رشت، قابلیت پذیرش 2هزار طلبه ایجاد شده که در هیچ‌کجای جهان اسلام این قابلیت وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N157064