در نشست خبری مشترک با ظریف

وزیر خارجه اسپانیا: خواهان گسترش روابط با ایران هستیم

وزیر امور خارجه اسپانیا گفت: در تلاش هستیم تا کاهش روابطی که طی چند سال بین ایران و اسپانیا ایجاد شده است را جبران کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خوزه گارسیا مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا که به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است پس از انجام دیدارش با وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه متاسفانه مجبور هستم به دلیل نشست اتحادیه اروپا برنامه‌ای که پیش‌بینی شده را تغییر دهم، اظهار کرد: در نشست گذشته اتحادیه از تحولات در ایران و مذاکرات هسته‌ای که رضایت بخش است ابراز خرسندی کردم و در حال حاضر بر آن هستیم تا کاهش روابطی که در چند سال گذشته رخ داده است را جبران کنیم و روابط دو جانبه خود با ایران در همه زمینه ها به ویژه موضوع اقتصادی را گسترش دهیم. اسپانیا در سال 2011 از ایران 14 درصد نفت خود را تهیه می‌کرد که میزان بالا و حائز اهمیتی بوده است.

وی گفت: ما پیش از این به ایران ماشین آلات مختلف صادر می‌کردیم که امیدوارم با عادی شدن روابط بتوانیم سطح تعاملات خود را به ویژه در حوزه اقتصادی گسترش دهیم.

خوزه گارسیا مارگالو با بیان اینکه دو کشور در زمینه فرهنگی نیز سابقه‌دار‌ و تاریخی هستند و سنت‌های دیرینه دارند، ادامه داد: علاقمند به توسعه روابط با ایران هستیم و از یکدیگر رضایت داشته و داریم. ما توافق کردیم در ایران موسسه سروانسس را ایجاد کنیم و می‌توانیم جایگاهی برای ارتباط ایران با کشورهای اسپانیایی زبان و آمریکای لاتین باشیم.

وی همچنین ادامه داد: نیاز داریم عقد خواهرخواندگی با اصفهان و یکی از شهرهای خودمان داشته باشیم. ما در اسپانیا جشنی داریم که در آن مجسمه‌های مقوایی می‌سازیم و شباهت‌های زیادی بین دو فرهنگ و دو کشور وجود دارد. اسلام برای ما جایگاه خاصی دارد و مرکز فرهنگی و هنری است می‌خواهیم اسلام را به اسپانیایی‌ها بشناسانیم.

خوزه گارسیا مارگالو با بیان اینکه برای حضور شرکت‌های اسپانیایی در ایران آمادگی داریم، توضیح داد: شرکت اسپانیایی قطار سریع السعیر را ساختند و می‌توانند در این زمینه با ایران همکاری داشته باشند ضمن اینکه درباره همکاری در زمینه نفت و گاز مذاکراتی انجام شده که آمادگی داریم در ایران حضور داشته باشیم.

وزیر خارجه اسپانیا اضافه کرد: اسپانیا تجربه شیرین انتقال به دموکراسی داشته و توانسته در چارچوب دموکراسی قانون مناسبی داشته باشد و آن را تجربه کند.

وی همچنین تاکید کرد که کشورش علاقه‌مند است ایران از آنها برای عضویت غیردائم در شورای امنیت سازمان ملل حمایت کند.

وی بار دیگر تاکید کرد: ما به ایرانی‌ها همیشه علاقه‌مند بوده‌ایم و خواهان گسترش روابط با ایران هستیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه آیا تحریم ایران بر اقتصاد اسپانیا تاثیر داشته است گفت: صادقانه بگویم که ما به دلیل این تحریم ها چندان متاثر نشدیم البته ما مشتری پر و پا قرص نفت ایران بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: همکاری‌های ما با ایران می‌تواند بسیار نزدیک و تنگاتنگ باشد. ما توانمندی‌های خود را در ویژه‌نامه‌هایی منتشر کرده ایم. ما سازنده قطارهای سریع‌السیر هستیم و تجربه بسیار قوی در زمینه انرژی‌های برگشت‌پذیر داریم .

وی تاکید کرد: تمام تلاشمان را می‌کنیم که روابطمان را گسترش دهیم؛ در عین حال بحث کشف و استخراج نفت و گاز موضوعی است که می‌توانیم درباره آن همکاری داشته باشیم.

وی درباره توافق هسته‌ای ایران و 1+5 نیز گفت: نوامبر سال گذشته توافق اولیه بین ایران و 1+5 برای شش ماه امضا شد که امیدواریم این توافق‌نامه قطعی و مثمر ثمر باشد که دیگر نیاز به تمدید آن نباشد.

وی همچنین درباره تحولات در اوکراین نیز گفت: این بحران را زیر نظر داریم و به آن کاملا توجه می‌کنیم. ما بر تمامیت ارضی اوکراین و اجرای مفاد توافق‌نامه‌ای که طرفین امضا کردند تاکید داریم. باید این بحران توسط خود اوکراینی‌ها حل شود.

وی اضافه کرد: ما درباره تمامیت ارضی ومشروعیت و قانونی بودن اوضاع وحاکمیت و همچنین مشکلات مالی که اوکراین دارد بسیار ناراحت ونگران هستیم. اتحادیه اروپا در حال مذاکره با روسیه است و خواهان حل و فصل مسالمت‌آمیز اوضاع با در نظر گرفتن تمامیت ارضی اوکراین است.

وی همچنین درباره همکاری‌های این کشور با ایران در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر نیز گفت: نقش ایران در مبارزه با مواد مخدر را تحسین می‌کنیم و آماده همه گونه همکاری در این زمینه با آنها هستیم ما از همکاری‌های ایران با اتحادیه اروپا در این زمینه استقبال می کنیم.

وی در پایان با اشاره به سفرش به اصفهان گفت: در دیدار بسیار کوتاه، علاقه‌ای که قبلا داشتم تشدید شد. امیدوارم بتوانم درچند ماه آینده همراه با وزیر توریسم وگردشگری به اصفهان مجددا سفر کنم.

انتهای پیام

کد N157056