در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه اسپانیا/

ظریف: اراده سیاسی رهبران ایران و اسپانیا گسترش روابط است

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه در دیدار همتای اسپانیایی با بیان اینکه ایران و اسپانیا دارای روابط دیرینه هستند گفت: در سال های گذشته به دلیل مشکلات و اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی روابط کاهش جدی پیدا کرده و خوشحالیم که اراده سیاسی رهبران دو کشور بر گسترش روابط به ویژه در زمینه اقتصادی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز در نشست خبری مشترک با خوزه گارسیا مارگالو وزیر خارجه اسپانیا ضمن خوش‌آمدگویی به وی با بیان اینکه برنامه ملاقات‌های ما برای فردا تنظیم شده بود، اظهار داشت: به دلیل تحولات اوکراین و جلسه صبح فردای اتحادیه اروپا نیاز بود که ملاقات امروز صورت گیرد و آقای وزیر بتواند برای جلسه فردا تهران را ترک کند.

وی با اشاره به اینکه سفر اصفهان نیمه تمام ماند، بیان کرد: این امر باعث می شود در آینده نزدیک میزبان ایشان باشیم که هم گفتگوها را ادامه دهیم و هم سفر ایشان از اصفهان کامل شود.

ظریف ادامه داد: ایران و اسپانیا دارای روابط دیرینه هستند. مردم ما و اسپانیا خاطرات خوبی از ارتباطات دو جانبه تاریخی دارند. رابطه بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک بوده، در سال های گذشته به دلیل مشکلات و اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی روابط کاهش جدی پیدا کرده و خوشحالیم که اراده سیاسی رهبران دو کشور بر گسترش روابط به ویژه در زمینه اقتصادی است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه در آینده نزدیک وزیر صنعت، تجارت و توسعه اسپانیا به ایران می آید و بحث هایی در حوزه همکاری های نزدیک اقتصادی از جمله مترو و راه آهن ادامه می یابد، گفت: گفتگوهایی درباره گسترش همکاری های فرهنگی و آموزش زبان اسپانیایی نیز داشتیم.

وی افزود: گفتگوی خوبی درباره موضوعات بین المللی، مشکل سوریه و بحران خطرناک که منطقه را در بر گرفته، صورت گرفت و اسپانیا به عنوان منادیان گفتگوی دنیای بدون خشونت می توانیم زمینه را برای همکاری در مقابله با افراط آماده کنیم.

ظریف ادامه داد: برای بحران سوریه به مذاکرات نیاز است. زمینه های مشترک دو کشور درباره مبارزه با خشونت و افراط از نکاتی است که می توانیم بحث کنیم البته تفاوت دیدگاه درباره رسیدن به نتیجه وجود دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: درباره گفتگوهای ایران و 1+5 نیز گفتگوهایی انجام دادیم، بر این اساس که در مذاکرات باید تلاش طرفین برای رسیدن به اعتماد پیش رود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری اسپانیایی درباره آینده اوکراین گفت: در مورد اوکراین مانند دیگر کشورها از این وضعیت نگرانیم و امیدواریم راه حلی مبنی بر آرامش در اوکراین ایجاد شود و از تشدید اوضاع در منطقه که برای بسیاری از کشورهای آن منطقه حساس است، جلوگیری شود.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره سفرهای منطقه ای خود به هند و ژاپن بیان کرد: سفرها در راستای برقراری گفتگوهای دو جانبه و چند جانبه در زمینه منافع مشترک است سفر به هند نیز همینطور بود تفاهم‌های خوبی صورت گرفت که امیدواریم در آینده اجرایی شود همکاری در زمینه خطوط حمل و نقل و ترانزیت و سایر همکاری ها در دستور کار است و در موضوعات منطقه ای نیز تبادل نظر صورت گرفت.

وزیر امور خارجه همچنین تصریح کرد: سفر به ژاپن نیز در راستای روابط دو کشور است. در چند ماه گذشته چندین سفر از سوی ژاپنی ها به ایران انجام شده و ملاقات‌های متعددی صورت گرفته که امیدواریم ادامه یابد.

وی افزود: در ادامه سفری نیز به اندونزی دارم که در جهت توسعه گفتگوهای مشترک جهان اسلام و منافع و نگرانی های مشترک است.

ظریف در پایان با لبخند گفت: به هر حال این جزئی از زندگی وزیر خارجه است که متاسفانه قسمت کمی در منزل و قسمت زیادی در راه است.

محمدجواد ظریف در پاسخ به سوالی درباره پیش‌بینی از آینده مذاکرات هسته ای ایران گفت: اعتقاد دارم در صورت حسن نیت و اراده سیاسی طرف مقابل و در صورتیکه به مفاد بیانیه اقدام مشترک در ژنو معتقد باشند، امکان دستیابی به راه حل جامعه در فرصت شش ماهه اول یعنی تا پایان جولای 2014 وجود دارد.

وی افزود: البته آنچه ضروری است این است که اعتماد مردم ایران جلب و حقوق مردم مورد احترام قرار گیرد. در این صورت رسیدن به راه حل که رسیدن به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز و حذف تحریم ها و رفع نگرانی های منطقی است، امکان پذیر خواهد بود.

وزیر امور خارجه اسپانیا در این نشست خبری خاطر نشان کرد: توافق اولیه بین ایران و 1+5 به مدت شش ماه امضا شده و امیدواریم توافق نامه قطعی مثمرثمر باشد و نیاز به تمدید نداشته باشد.