تحولات اوکراین/

فرخواندن نیروهای ذخیره به ارتش/درخواست کی یف از شورای امنیت و افشاگری ویکی لیکس

آمریکا اروپا

فراخواندن نیروهای ذخیره ارتش به خدمت و درخواست کی یف از شورای امنیت سازمان ملل برای متوقف کردن اقدامات روسیه در اوکراین از مهمترین تحولات این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، فاکس نیوز از درخواست رسمی کی یف از شورای امنیت سازمان ملل برای متوقف کردن اقدامات روسیه در اوکراین خبر داده است.

دلیل این درخواست، انتشار خبرهایی درباره اعزام نیروهای جدید توسط روسیه به کی یف است. سنای روسیه شب گذشته با درخواست رئیس جمهور این کشور مبنی بر موافقت با مداخله نظامی در اوکراین موافقت کرد و بدین ترتیب اعزام نیروهای جدید به شبه جزیره کریمه آغاز شد.

پیشتر وزارت دفاع اوکراین از اعزام هزاران نیروی روسی به کریمه خبر داده بود و متعاقب آن کشورهای غربی در مورد مداخله نظامی در اوکراین به روسیه هشدار دادند.

در همین رابطه امروز یکشنبه شبکه خبری المیادین اعلام کرد که شمار نظامیان روسی در شبه جزیره کریمه به 15 هزار نفر رسیده است.

در خبری دیگر، بی بی سی از فراخوانده شدن نیروهای ذخیره ارتش اوکراین به خدمت خبر داده است. فراخوان این افراد در پی افزایش احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین انجام شده است.

این در حالی است که روز گذشته و در پی بالا گرفتن تنش ها، ارتش اوکراین به حال آماده باش درآمده بود. "الکساندر تورچینوف" رئیس جمهور موقت اوکراین، ضمن اعلام این موضوع در یک سخنرانی تلویزیونی از افزایش تدابیر امنیتی در مراکز حساس این کشور خبر داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر دیروز شنبه با برگزاری یک جلسه اضطراری اوضاع در اوکراین را بررسی کرد. سفرای روسیه و کشورهای غربی در این جلسه یکدیگر را به مداخله در امور داخلی اوکراین متهم کردند.

یوری سرگئی اف، سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد در این جلسه از آمریکا و کشورهای غربی برای حفاظت از تمامیت ارضی کشورش کمک خواست و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواهان برقراری فوری آرامش و گفتگوی مستقیم در اوکراین شد.

اما همزمان با اوج گرفتن تنش ها در اوکراین و جدی شدن گزینه حمله نظامی به این کشور از سوی روسیه، ویکی لیکس مدرک جدیدی را منتشر کرده که اختصاص به مکالمات دیپلمات های ارشد آمریکا در روسیه دارد.

در این سند آمده که در سال 2006 میلادی دیپلمات های ارشد آمریکا که در مسکو حضور  داشتند، درباره مداخله نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه هشدار داده بودند. کریمه از هفته گذشته و بعد از برکناری "ویکتور یانوکوویچ" از ریاست جمهوری اوکراین، وضعیت بحرانی به خود گرفت و حتی خبرهایی مبنی بر اشغال پارلمان این منطقه خودمختار توسط مردان مسلح و اهتزاز پرچم روسیه بر فراز آن منتشر شد.

به نظر می رسد روسیه قصد دارد با استفاده از روس تبارهای حاضر در کریمه، با پیروزی غرب در کی یف مقابله کند و همین امر موجب شده تا برخی از کارشناسان در مورد تجزیه اوکراین به قسمت های غربی و شرقی هشدار دهند. بخش های شرقی اوکراین از جمعیت طرفدار روسیه تشکیل شده اند.