سازمان ملل: حملات پهپادی ‌نیازمند تحقیق و توضیح عمومی است

سیاسی

یکی از کارشناسان مقابله با تروریسم سازمان ملل دومین گزارش خود را از تحقیق یک ساله درباره حملات پهپادها منتشر و به 30 حمله هوایی که طی آنها غیرنظامیان کشته شدند، اشاره کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، این گزارش که توسط بن امرسون، وکیل انگلیسی تهیه شده به 30 حمله بین 2006 و 2013 اشاره دارد که نشان‌دهنده شاخص‌های مکفی از مرگ غیرنظامیان است و بنابراین ضرورت دارد که روند استفاده از این حملات پهپادی و توجیه استفاده از آنها تحت قانون بین‌الملل توضیح داده شود.

این وکیل انگلیسی 37 حمله هوایی با استفاده از پهپادها را که توسط اسرائیل، انگلیس و آمریکا در افغانستان، پاکستان، یمن، سومالی و غزه صورت گرفته، مورد تحقیق و تحلیل قرار داده و معتقد است که تل‌آویو، لندن و واشنگتن وظیفه دارند تا این حملات را شرح و توضیح دهند.

انگلیس و آمریکا به عنوان بخشی از درگیری‌های مسلحانه در افغانستان این حملات پهپادی را ترتیب دادند و آمریکا در پاکستان، یمن و سومالی نیز از پهپادها استفاده می‌کند. اگر چه اسرائیل هیچگاه رسما به استفاده از پهپادها اذعان نکرده اما امرسون با مقام‌های تل‌آویو درباره تحقیق خود دیدار کرده و فهرستی از هفت حمله پهپادی در غزه را به دست آورده است.

این گزارش که دومین مورد تهیه شده توسط این وکیل انگلیسی است، الزام‌های قانونی و حقوقی برای کشورهایی را که از پهپادها استفاده می‌کنند، به بحث گذاشته و آنها را مسئول قربانیان و تلفات غیرنظامیان می‌داند. امرسون در گزارش نخست خود نیز به این مسائل اشاره و آن را در اکتبر سال گذشته میلادی به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرده بود.

وی نوشت: در هر موردی که غیرنظامیان قربانی حملات پهپادها شده باشند یا شوند، کشور عامل این حملات تحت تعهد و الزامات قانونی و حقوقی مسئول انجام بررسی و تحقیقی جامع، کامل و مستقل و ارائه جزئیات و توضیحات به مردم است.

حمله هوایی فوریه 2010 در افغانستان یک معیار از این افشاگری است که بایستی درباره تلفات غیرنظامیان در آن حمله تحقیق مستقل و جامعی صورت گیرد.

پس از حمله پهپادی آمریکا علیه کاروانی از کامیون‌ها در افغانستان که 23 غیرنظامی کشته شدند، نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری صلح و امنیت در افغانستان (ایساف) به صورت نسبی یافته‌های خود را از تحقیقات داخلی درباره این حمله منتشر کرد.

امرسون می‌نویسد، این گزارش قویا اقدامات ارتش ‌آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و تمایل برای یک اقدام کشنده متحرک را فاش می‌کنند. این سطح از شفافیت کمیاب و نادر است.

جدیدترین رویداد اشاره شده در گزارش امرسون به حمله دسامبر 2013 اشاره دارد که در آن یک جشن عروسی در یمن مورد حمله قرار گرفت و طی آن دستکم 12 تن کشته شدند. منابع مختلف اعلام کردند که تعدادی از قربانیان این حمله را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند.

سه تن از مقام‌های آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود به خبرگزاری آسوشیتدپرس پس از انتشار گزارش دیده‌بان حقوق بشر گفتند که تحقیقات داخلی ایساف مشخص کرده که شبه‌نظامیان در این حمله کشته شدند اما تاکنون هیچ گزارش و تحقیق رسمی در این باره منتشر نشده است.

این وکیل بریتانیایی به این مساله اشاره دارد که اطلاعات برای فعالیت‌ها و حملات پهپادها به ویژه در سومالی سخت به دست می‌آیند. تنها حمله هوایی گزارش شده در سومالی مربوط به فوریه 2012 است که در آن محمد سکر، شهروند سابق انگلیسی کشته شد.

نه آمریکا و نه انگلیس به صورت مداوم جزئیات مربوط به عملیات و حملات پهپادی را منتشر نمی‌کنند. انگلیس می‌گوید چهار غیرنظامی افغان در جریان حمله مارس 2011 کشته شدند.

آمریکا نیز گزارش دیده‌بان حقوق بشر را درباره کشته شدن 400 غیرنظامی در پاکستان و در پی حملات پهپادها مضحک نامید. جان برنان، مدیر سازمان اطلاعات ‌آمریکا (سیا) نیز اعلام کرده که این ادعا درباره تعداد زیاد قربانیان غیرنظامی "فاقد اعتبار" است.

امرسون نیز در تحقیق دوم خود اشاره دارد به این مساله که عملیات پهپادها که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده تحت قوانین بین‌المللی غیرقانونی است و کشورهای عامل و مسئول موظفند به شفاف‌سازی این روند و استفاده از پهپادها بپردازند.

دولت آمریکا می‌گوید، این حملات به دو دلیل قانونی هستند؛ اول اینکه اقدامی مشروع برای دفاع از خود در مقابل تهدیدی قریب‌الوقوع است و دوم اینکه آنها بخشی از درگیری مسلحانه علیه دشمن، القاعده و نیروهای وابسته به ‌آن هستند.

لندن از واضح کردن این مساله اجتناب کرده که ‌آیا به اشتراک اطلاعات با آمریکا که منجر به حملات پهپادی در پاکستان شد، پرداخته یا خیر.

انتهای پیام

کد N156726