مهمترین هدف الهیات تطبیقی پل زدن بین دین و محبت است

گروه گفت‌وگوی ادیان مرکز پژوهشی جامعة‌المصطفی مشهد نشستی با عنوان "الهیات تطبیقی، اهداف و روش‌ها"با حضور پروفسور فون اشتوش از دانشکده الهیات تطبیقی پادربورن آلمان برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان، در این نشست که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های مشهد برگزار شد، پروفسور فون اشتوش، الهیات تطبیقی را که سابقه‌ای 20 ساله دارد، نگاهی نو در حوزه مطالعات ادیان خواند و اظهار کرد: نگاه الهیات تطبیقی نگاهی به حقیقت هر دین بدون توجه و طرفداری نسبت به دین خود است.

وی پس از ارائه تعریف این نظریه به تبیین اهداف آن پرداخت. شناخت بهتر خداوند، شناخت عمیق دین خود و سایر ادیان و رسیدن به فهم مشترک از طریق گفت‌وگو از مهمترین اهداف‌ الهیات گفتمانی است.

استاد دانشگاه پادربورن در ادامه از ویژگی‌های گفتمان بین دینی به مسائلی نظیر ایجاد تواضع معرفت شناختی و آموزه‌ای، وفاداری آئینی و ایمانی به سنت خود، باور به درک دیگران از اعتقادات ما، احساس همدردی با طرف مقابل و اصل پذیرش فکری از دیگران اشاره کرد.

پروفسور فون اشتوش همچنین به روش‌های الهیات تطبیقی در مطالعه ادیان پرداخت.

وی اظهار کرد: تفسیر ادیان نیاز به آشنایی با جزئیات و مطالعه متون و آئین‌های خاص هر دین دارد.

رویکرد انسان‌مدارانه و دوری از مباحث تئوریک محض و غیر کاربردی، جای دادن افکار دیگران در کنار اندیشه دینی خود، توجه به مواضع و اندیشه گروه سومی به نام لائیک، تعهد به ایمان و عمل خود از جمله روش‌هایی بود که پروفسور فون اشتوش به آن‌ها اشاره کرد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام محمد حسین مهدوی‌مهر، رئیس مجتمع آموزش عالی جامعة المصطفی مشهد ضمن خیرمقدم به پروفسور فون اشتوش اظهار کرد: امروز شاهد سومین دور گفتمان بین ادیان هستیم.

وی با اشاره به اینکه حرکت خوبی از سوی دانشگاه پادربورن در زمینه گفت‌وگوی ادیان صورت گرفته، ابراز امیدواری کرد که دیدگاه‌ها برای درک و فهم متقابل به هم نزدیک‌تر شوند.

انتهای پیام

کد N156591