رئیس جمهور:آژانس هیچ انحرافی دربرنامه هسته ​ای ما پیدانکرد/از موشک برای دفاع استفاده خواهیم کرد

حسن روحانی,آژانس بین المللی انرژی اتمی

رئیس جمهور امروز به مراسم بیست و هفتمین جشنواره بین المللی خوارزمی در سالن اجلاس سران رفت تا از برگزیدگان این جشنواره تقدیر کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین رییس‌جمهور در ابتدای سخنان خود در این مراسم اظهار داشت: متاسفم از زمانی که علم و دانش ایدئولوژیک شد. به این معنا که قدرتهای بزرگ از شرق و غرب فناوری را برای قدرت توفق و سلطه خود تلقی کردند.اگر غرب در صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تردید نداشت؛ پس چرا دانشمندان ما را ترور کرد. در دوران سلطه خارجی و حکومت استبدادی علم و فناوری رشد نخواهد کرد. دست نیاز ما در آن دوران به سمت دیگران بود و دیگران آن مقدار که به مصلحت منافع خود می‌دیدند، در اختیار ما گذاشتند. این دوران دوران توقف بود که چند قرن به طول انجامید،  اما خوشبختانه مردم ما با انقلاب اسلامی دوران احیا و بالندگی را در زمینه علم و فناوری و پژوهش در این کشور به وجود آوردند.

اهم اظهارات رئیس جمهور در ادامه می آید:

*این نشان‌گر آن است که علم و دانش زمانی رشد می‌یابد که استقلال باشد و استعمار برود وحکومت مردم‌سالار باشد و آزادی باشد و اختناق از جامعه و بویژه از جامعه علمی رخت بربندند.

* اداره کنندگان واقعی کشور باید عالمان و فرهیختگان باشند و اقتصاد و سیاست باید در مسیری قرارگیرد که صاحب نظران آن را توصیه و ترسیم می‌کنند. دولت بسترساز اجرای نظرات نخبگان و اندیشمندان جامعه است.

* امروز در کشور نیاز به یک تحرک ویژه داریم. ما که در شرایط فشار و تحریم درفناوری صلح آمیز هسته ای، نانو، بیوتکنولوژی، فناوری فضایی و فناوری اطلاعات دستاوردهای خوبی داشته ایم، قطعا در یک شرایط بازتر می توانیم این تحرک را سرعت ببخشیم.

*کمبودمنابع در بخش تحقیقات باید جبران شود. مقالات علمی باید به محصول تجاری تبدیل شود. توسعه کشور بدون علم و فناوری میسر نیست. باید به فکر نام آوری ایران و ایرانی باشیم. برای توسعه و سربلندی به پژوهش، فناوری، اختراع و ابتکار داریم. شرکت های دانش بنیان باید تکیه گاه ما باشند. دولت همه امکان و توان خود را برای حمایت از این بخش مصروف خواهد کرد.

*علم و فناوری از دیدگاه اسلام بدون مرز است. آن دورانی که در این سرزمین دوران تولید شکوفایی علم و فناوری بود و ایران میراث‌دار این گنجینه بود آن علم را در اختیار دیگران قرار داد.

* از زمانی که در ایران سلطه‌گران و دیکتاتوران حاکم شده‌اند ایران به لحاظ علمی افول پیدا کرد. پیداست که در دوران سلطه خارجی و در دوران حکومت استبدادی علم و فناوری رشد نخواهد کرد.در آن دوران ما دست نیاز خود را به سوی دیگران دراز کردیم و دیگران آن مقدار که به نفع مصلحت خود می‌دیدند علم را در اختیار ما قرار دادند.

* آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هزاران ساعت بازرسی و بررسی کرد و هیچ علامتی برای انحراف از مسیر صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای به سمت فعالیت نظامی پیدا نکرد و ثابت شد فعالیت ایران صرفا صلح‌آمیز است پس برای چه دانشمندان و متخصصان موشکی ما را ترور کردند؟ ما از موشک برای دفاع از کشور استفاده کرده و خواهیم کرد.

*( خطاب به غرب) زکات علم ترویج آن بود و شما تعهد کردید که فناوری صلح‌آمیز را در اختیار کشورهایی که این فناوری را ندارند قرار دهید و امضای خود را پای آن قرار دادید. شما می‌دانستید که علم و فناوری هسته‌ای در این کشور در مسیر صلح‌آمیز حرکت می‌کند.

ادامه دارد...

2929

 

 

 

کد N156462