رییس‌جمهور در جشنواره بین المللی خوارزمی:/تکمیل می‌شود/

در حاکمیت دیکتاتور‌ها علم و فنآوری رشد نمی‌کند

دولت

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هزاران ساعت بازرسی و بررسی کردند و در ‌‌نهایت گفتند هیچ علامتی دال بر انحراف از مسیر صلح آمیز به نظامی وجود ندارد.

رییس‌جمهور روی کار آمدن حاکمان مستبد و دخالت خارجی‌ها در کشور را از عوامل افول علم و فناوری در یکی دو قرن اخیر دانست و افزود: زمانی که دیکتاتور‌ها بر این کشور مسلط شدند پیداست که در این جوامع علم و فناوری رشد نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیش از ظهر امروز حسن روحانی طی سخنانی در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی خوارزمی، جشنواره‌هایی نظیر جشنواره رازی، فارابی و خوارزمی را نمادی از پیوند زنجیره‌های دانش، پژوهش و فناوری دانست و گفت: ایران از دیرباز و در مقاطع مختلفی همچون زمانیکه که فرهنگ و تمدن ایرانی با اشتیباق فرهنگ و تمدن اسلامی را در آغوش کشید؛ توانست افتخارات بزرگی را رقم بزند.

رییس‌جمهور با اشاره به حضور اندیمشندان بزرگی همچون ابن سینا، ‌ابوریحان بیرونی، فارابی و خوارزمی در قرون چهارم، ‌پنجم و ششم اظهار کرد: در این دوران اندیشمندن بزرگی توانستند در علم را به روی جهانیان باز کنند؛ اما متاسفانه از زمانی که علم ایدئولوژیک شد و قدرت‌های شرقی و غربی علم و فناوری را ابزاری برای بسط قدرت و سلطه خود تلقی کردند، جوامع به سمت انحصار علم حرکت کردند.

وی زکات علم را طبق دیدگاه اسلام تعلیم، تعلم و نشر آن عنوان کرد و افزود: آن زمان که اندیشمندان ایرانی پرچمدار علم بودند بدون هیچ منتی دانش خود را در اختیار دیگران قرار دادند، به گونه‌ای که در جوامع غربی که دنیای سیاهی را پیش از رنسانس تجربه می‌کردند؛ نور دانش از کشور ما به آن سمت رفت و در دوره رنسانس نیز آن‌ها از این نور بهره‌ها بردند.

روحانی ادامه داد: اما از زمانی که اوضاع دگرگون شد کشورهای غربی برای قدرت و افزایش سلطه خود به فکر انحصاری کردن علم و فناوری افتادند تا جایی که دستگاه‌های جاسوسی آن‌ها این حق را برای خود قائل هستند که دانشمندان ما را ترور کنند تا پیشرفت تکنولوژی رخ ندهد.

رییس جهمور با تاکید براینکه همگان از صلح آمیز بودن دانش هسته‌ای کشورمان آگاهی دارند، ‌ادامه داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی هزاران ساعت بازرسی و بررسی کردند و در ‌‌نهایت گفتند هیچ علامتی دال بر انحراف از مسیر صلح آمیز به نظامی وجود ندارد.

وی ادامه داد: جای سوال است که پس چرا دانشمندان ما را ترور کردند یا متخصصان موشکی ما را که صرفا برای دفاع از کشور فعالیت می‌کردند، ‌از بین بردند. قرار بود زکات علم نشر آن باشد و حتی آن‌ها در معاهده ان پی تی خود را ملزم کردند که این دانش را در اختیار سایر جوامع قرار دهند، اما چرا این کار را نکردند؟

روحانی روی کار آمدن حاکمان مستبد و دخالت خارجی‌ها در کشور را از عوامل افول علم و فناوری در یکی دو قرن اخیر دانست و افزود: زمانی که دیکتاتور‌ها بر این کشور مسلط شدند پیداست که در این جوامع علم و فناوری رشد نخواهد کرد. آن زمان ما مجبور بودیم دستان خود را به سوی سایر کشور‌ها دراز کنیم و آن‌ها نیز به میزان منافع خود علم را در اختیار ما قرار می‌دادند.

روحانی با بیان اینکه چندی پیش به استان هرمزگان سفر کردم و ظرفیت‌های آن را دیدم، اظهار داشت: بایستی توسعه دریامحور را در آن منطقه احیا کنیم. دنیایی از ظرفیت و امکانات در ساحل جنوب کشور است به ویژه از خلیج فارس خارج می‌شویم و تا مرزهای مشترک بین ایران و کشورهای همسایه پیش می‌رویم.

وی ادامه داد: این همه امکانات و این دانش و پژوهش فناوری است که باید به کشور ما کمک کند جامعه ما باید در کل علم پرور و محقق پرور باشد، ما باید خودمان را برای یک حرکت جدید در این کشور آماده کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه البته در بخش تحقیقت کمبود منابع داریم که باید آن را جبران کنیم، اظهار داشت: درصد اختصاص تولید ناخالص ملی به تحقیقات کم است و قابل ملاحظه نیست و باید تغییرکند، این میزان را نباید با سال‌های گذشته کشور خودمان مقایسه کنیم، بلکه باید آن را با دنیای پیشرفته بسنجیم.

به گفته روحانی قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده، اما کمبودهای فراوانی هم احساس می‌شود. همه باید در کنار هم فضایی را به وجود بیاورند که کشاورز و صنعتگر به سراغ مراکز تحقیقاتی بیاید و یا به العکس مراکز تحقیقاتی به سراغ آن‌ها بیایند و از آن‌ها مطالبه کنند تا ارتباط برقرار شود.

وی ابراز امیدواری کرد که این حرکت جدید با تدبیر علم و عقلانیت کشور را به سمت تعالی و شکوفایی سوق دهد.

کد N156440