کری: عملیات نظامی روسیه در اوکراین روابط واشنگتن-مسکو را پرتنش می‌کند

اوکراین

وزیر امور خارجه آمریکا خاطر نشان کرد: عملیات نظامی روسیه در اوکراین تنها موجب افزایش تنش‌ها در منطقه و بدتر شدن روابط ‌آمریکا و روسیه خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا خاطر نشان کرد: عملیات نظامی روسیه در اوکراین تنها موجب افزایش تنش‌ها در منطقه و بدتر شدن روابط ‌آمریکا و روسیه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، "جان کری"، وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کرد: اگر روسیه در کاستن از تنش‌ها کوتاهی کند، این عملیات نظامی تاثیر منفی زیادی بر روابط ‌واشنگتن- مسکو و وضعیت بین‌المللی روسیه خواهد داشت.

جان کری همچنین خاطرنشان ساخت: با شرکای بین‌المللی آمریکا گفت‌و‌گوهای تلفنی داشته تا هر چه بیشتر اقدامات را هماهنگ کند. همه این شرکا ارزیابی خود را عنوان کردند و قرار است به طور مشترک برای حمایت از اوکراین و مردم آن در زمانی که صراحتا زمانی تاریخی است همکاری کنند.

با این وجود جان کری اشاره نکرد با کدام یک از هم‌پیمانان آمریکا گفتگو داشته است.

وی خاطرنشان ساخت: آمریکا از ابتدا تصریح کرده که روابط اوکراین- روسیه و همینطور نگرانی‌های روسیه نسبت به نگرش‌ها در اوکراین در خصوص روس تبارها را به رسمیت می‌شناسد و محترم می‌داند.

اما وی خاطرنشان ساخت: این نگرانی نباید به شکل نقض استقلال و تمامیت ارضی اوکراین بروز پیدا کند بلکه باید به شکل روابط مستقیم با دولت اوکراین مطرح شود.

روز شنبه مجلس علیای پارلمان روسیه موسوم به شورای فدراسیون روسیه با اتفاق نظر رای به استفاده از نیروهای مسلح روسیه در اوکراین تا زمان عادی شدن وضعیت سیاسی و اجتماعی در این کشور داد.

"گریگوری کاراسین"، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای گفت: تصمیم شورای فدراسیون روسیه در مجاز دانستن دخالت نظامی روسیه در کریمه به معنی این نیست که همه دستورات برای اجرای آن به صورت یکجا صادر شود.

انتهای پیام

کد N156084