جوکار: سفر هیات پارلمانی به آمریکای لاتین با کارشکنی آمریکا به تعویق افتاد

سیاسی

یک عضو هیات پارلمانی اعزامی ایران به برخی کشورهای آمریکای لاتین گفت که به دلیل کارشناسی آمریکایی‌ها سفر امروز این هیات به دو کشور کوبا و مکزیک به تعویق افتاد ولی این سفر فردا انجام می‌شود.

یک عضو هیات پارلمانی اعزامی ایران به برخی کشورهای آمریکای لاتین گفت که به دلیل کارشناسی آمریکایی‌ها سفر امروز این هیات به دو کشور کوبا و مکزیک به تعویق افتاد ولی این سفر فردا انجام می‌شود.

محمدصالح جوکار در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: سفر هیات پارلمانی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به برخی کشورهای آمریکای لاتین قرار بود امروز صورت گیرد که به دلیل کارشکنی آمریکایی‌ها به تعویق افتاد.

وی توضیح داد: پروازی که از طریق آن هیات ایرانی قصد سفر به کشورهای کوبا و مکزیک را داشتند ناگزیر باید از فضای آسمان آمریکا عبور می‌کرد که آمریکایی‌ها با این پرواز به بهانه حضور هیات ایرانی در آن مخالفت کردند و اصلا اجازه انجام چنین پروازی صادر نشد با این که این پرواز عمومی بوده و هیات ایرانی همچون سایر مردم در این پرواز حضور داشتند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که آمریکایی‌ها با این رویکرد عمق کینه‌شان نسبت به کشور و انقلاب ما نشان دادند تاکید کرد: در گذشته آمریکای لاتین جزء حیات خلوت آمریکا محسوب می‌شد که امروز جمهوری اسلامی در آمریکای لاتین نفوذ کرده که آمریکایی‌ها با این کار به این نفوذ واکنش نشان دادند.

جوکار با تاکید بر این که این سفر انجام خواهد شد، گفت: در تلاش هستیم که مسیر دیگری را برای سفر به کشورهای کوبا و مکزیک بدون نیاز به عبور از خط هوایی آمریکا پیدا کنیم. قطعا این سفر انجام خواهد شد تا ما حداقل تو دهنی به آمریکایی‌ها بزنیم.

به گفته وی، لغو این پرواز توسط آمریکایی‌ها برخلاف کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌المللی است. البته آمریکایی‌ها هیچ گاه به قوانین پایبند نبودند.

جوکار با بیان این که در تلاشیم تا این سفر فردا انجام شود، گفت: این سفر در راستای توسعه مناسبات جمهوری اسلامی با کشورهای آمریکای لاتین است که هیات پارلمانی به کوبا و مکزیک سفر کرده و در صورت فراهم بودن شرایط به ونزوئلا نیز می‌رود.

انتهای پیام

کد N156076