اوباما و پوتین تلفنی درباره تحولات اوكراین گفت‌وگو كردند

سیاسی

اوباما در تماس تلفنی با پوتین از وی خواست نیروهای نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه را به پایگاه‌هایشان فرا بخواند و بر لزوم پرهیز روسیه از دخالت در امور داخلی اوکراین تاکید کرد.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود، خواستار کاهش تنش سیاسی در اوکراین شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، اوباما در تماس تلفنی با پوتین از وی خواست نیروهای نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه را به پایگاه‌هایشان فرا بخواند و بر لزوم پرهیز روسیه از دخالت در امور داخلی اوکراین تاکید کرد.

ولادمیر پوتین نیز در این تماس تلفنی که ۹۰ دقیقه به طول کشید، به باراک اوباما گفته است که روسیه حق دارد از منافع خود و شهروندان روس‌زبان دفاع کند.

بر اساس بیانیه‌ای که همزمان توسط کاخ کرملین منتشر شد، پوتین گفته است که شهروندان روسیه در اوکراین در معرض تهدیدات واقعی هستند.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن تحرکات نظامی روسیه در اوکراین، آن را خطری برای ثبات و صلح در این کشور و منطقه دانست.

هم‌زمان، آمریکا اعلام کرد این کشور در اجلاس مقدماتی گروه ۸ شرکت نخواهد کرد. نشست سران این گروه قرار است در ماه ژوئن در روسیه برگزار شود.

کد N155537