انگلیس: مداخله در اوکراین غیرقابل‌توجیه است

سیاسی

نخست‌وزیر انگلیس پس از تصویب استقرار سربازان روسیه توسط پارلمان این کشور در اوکراین هشدار داد، برای مداخله نظامی در اوکراین هیچ توجیهی وجود ندارد.

نخست‌وزیر انگلیس پس از تصویب استقرار سربازان روسیه توسط پارلمان این کشور در اوکراین هشدار داد، برای مداخله نظامی در اوکراین هیچ توجیهی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس گفت: همان‌طور که من روز جمعه در گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین گفتم، مداخله نظامی خارجی در اوکراین قابل توجیه نیست.

کامرون تصریح کرد: همه باید پیش از اقدام به دقت بیندیشند و برای کاستن از تنش‌ها تلاش کنند، نه تشدید آن.

کامرون در بیانیه‌ای گفت: وقتی من با پوتین صحبت کردم، به این نکته اشاره کردم که هیچ عذر و بهانه‌ای برای مداخله نظامی در اوکراین وجود ندارد.

وی افزود: هر کس باید به دقت درباره اقدامات خود فکر کند و به دنبال کاهش، نه افزایش تنش باشد. جهان نظاره‌گر است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس نیز پیش از این، تصمیم پارلمان روسیه را در خصوص صدور مجوز اقدام نظامی در اوکراین محکوم و اعلام کرد، سفیر روسیه را احضار کرده است تا نگرانی خود را در این باره به وی ابلاغ کند.

در همین حال، مارک لیال گرنت، نماینده انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به اوضاع بحرانی در کریمه اوکراین به شدت ابراز نگرانی کرد و گفت: با توجه به این که روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت، برخی از کشورهای اتحادیه اروپا را به وخیم‌تر کردن اوضاع در اوکراین متهم کرده است، باید به طور شفاف موضع دولت انگلیس در خصوص اوکراین را اعلام کنم. دولت انگلیس، از بحران فعلی در شبه‌جزیره کریمه به شدت نگران است. دولت انگلیس همچنین به تصمیم پارلمان روسیه درباره اعطای مجوز به ارتش این کشور برای مداخله نظامی در خاک اوکراین به شدت نگران است. این اقدامات به منزله تهدید جدی علیه حاکمیت، استقلال و تمامیت اراضی اوکراین محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ما هرگونه اقدام تجاوزکارانه علیه اوکراین را محکوم می‌کنیم. ما خواهان توضیح فوری و کامل روسیه در خصوص صدور مجوز اقدام نظامی در خاک کشور مستقل اوکراین با توجه به قوانین حقوق بین‌المللی هستیم.

انتهای پیام

کد N155519