جلیلی خبر داد،

بررسی سقف درآمدی مشمولان دریافت یارانه در جلسات هم‌اندیشی دولت و مجلس

هدفمندي يارانه‌ها

یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از بررسی سقف درآمدی مشمولان دریافت یارانه در جلسات هم‌اندیشی دولت و مجلس خبر داد.

یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از بررسی سقف درآمدی مشمولان دریافت یارانه در جلسات هم‌اندیشی دولت و مجلس خبر داد.

اسماعیل جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: در هفته گذشته دو نشست هم‌اندیشی با حضور جمعی از نمایندگان اقتصادی مجلس و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و همچنین معاون اول رئیس جمهور برگزار شد تا با هم‌فکری قوای مجریه و مقننه سقف درآمدی برای مشمولان دریافت یارانه نقدی تعیین شود.

وی با بیان اینکه نشست هم‌اندیشی دولت و مجلس هنوز به رقم مشخصی برای سقف درآمدی مشمولان دریافت یارانه دست نیافته افزود: البته چند پیشنهاد مطرح است یکی مبنا قرار دادن خط فقر که درآمد ماهیانه یک میلیون و 800 هزار تومان است و دیگری معافیت مالیاتی که ماهیانه یک میلیون تومان تعیین شده است.

نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس پیش‌بینی کرد که جلسات هم‌اندیشی دولت و مجلس در هفته آینده به جمع‌بندی مشخصی برای تعیین سقف درآمدی مشمولان دریافت یارانه برسد.

جلیلی ادامه داد: در تبصره 21 قانون بودجه سال 93 پیش‌بینی شده که یارانه به افرادی تعلق بگیرد که برای دریافت یارانه اعلام نیاز کنند و دولت هم مکلف است نسبت به شناسایی متقاضیان دریافت یارانه در یک پایگاه اطلاعاتی اقدام کند. اما یک نکته این است که دولت براساس شرایط موجود دامنه اطلاعاتی در مورد درآمدی افراد جامعه را به طور کامل و قابل اطمینان در اختیار ندارد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: در قانون بودجه پیش‌بینی شده که یک سقف درآمدی برای مشمولین دریافت یارانه تعیین شود تا افرادی که کمتر از آن میزان در ماه درآمد کسب می‌کنند مشمول دریافت یارانه شوند و در واقع متقاضیان دریافت یارانه به این ملاک ارزیابی خواهند شد.

وی در پایان تصریح کرد: نگرانی ما این است که کسانی مثل کارمندان دولت، کارگران، مستمری‌بگیران و اعضای هیأت‌های علمی به صرف اینکه میزان درآمد‌هایشان در پایگاه‌های اطلاعاتی ثبت و ضبط می‌شود از دریافت یارانه محروم شوند و در مقابل کسانی که درآمدهای کلانی دارند اما میزان درآمدشان ثبت و ضبط نمی‌شود مشمول دریافت یارانه شوند لذا باید به گونه‌ای طرح‌ریزی شود که درصد خطا پایین باشد و مشمولان دریافت یارانه به طور واقعی مشخص شوند.

انتهای پیام

کد N155493