آرین‌منش: توسعه بدون مشارکت مردم‌ و هماهنگی قوا میسر نیست

توسعه,مفاسد اقتصادي

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه،‌ بدون مشارکت مردم‌، هماهنگی بین مردم و مسئولان و نهادهای مختلف و قوای سه‌گانه میسر نیست.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "توسعه از جمله واژه‌هایی است که اندیشمندان و نظریه‌پردازان تعاریف مختلفی از آن ارائه کرده‌اند"، اظهار کرد: در تعریف جامع،‌ توسعه فرآیند ارتقا و اعتلای مادی و معنوی یک جامعه برای رسیدن به اهداف و مقاصد مطلوب و مورد نظر آن جامعه است.

وی با بیان اینکه "توسعه فرآیندی مستمر و همیشگی است"، تصریح کرد: توسعه ابزار برای بهبود زندگی مادی و معنوی انسان و در واقع یک مفهوم نسبی است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه "هر جامعه برای توسعه خود اهدافی تعریف کرده است"، افزود: یکی از ابعاد توسعه،‌ توسعه فرهنگی است و فرهنگ در همه جنبه‌های زندگی به طور آشکار و پنهان حضور دارد؛ پس طبیعی است که برای رسیدن به اهداف توسعه، نیازمند روح جمعی و مشارکت جمعی هستیم.

آرین‌منش با بیان اینکه "توسعه یک مفهوم صرفاً فردی نیست و از مجموعه تلاش‌های افراد و گروه‌های مختلف و نهادها و همچنین مشارکت آحاد مردم صورت می‌گیرد"، خاطرنشان کرد: موفقیت‌های کشور ما تاکنون مرهون مشارکت مردم بوده است و هر کسی در مسیر توسعه و آرمان‌های نظام و دفاع از ارزش‌ها سهم خود را ایفا کرده است که نمونه بارز آن هشت سال دفاع مقدس است. در توسعه کشور نیز مشارکت مردم می‌تواند نقش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

وی ادامه داد: توسعه نیاز به یک فرماندهی دارد که مانند یک رهبر اکستر با هماهنگی بین اجزای مختلف منجر به شنیدن آهنگی مطلوب شود. آهنگ توسعه نیازمند هدایت و رهبری‌ رهبر معظم انقلاب در رأس و مدیریت دستگاه‌های اجرایی است تا بتوانند ما را به اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله که توسعه کشور است برسانند.

آرین‌منش با بیان اینکه "مسیر توسعه کاملاً هموار نیست و در این راه سنگلاخ‌هایی وجود دارد"، گفت: مفاسد اقتصادی و ناهنجار‌ی‌های اجتماعی از جمله موانعی است که بر سر راه توسعه وجود دارد. بسیاری از افراد فرصت‌طلب و سودجو، با شفافیت در مسیر توسعه موافق نیستند، چون معمولاً رانت‌خواران و ویژه‌خواران در شرایط مبهم و پر ابهام آب را گل‌آلود می‌کنند تا ماهی خود را بگیرند و در نتیجه مانع توسعه می‌شوند. اگر عزم ملی وجود داشته باشد، به خوبی می‌توان این موانع را برطرف کرد.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه "هوشیاری، بیداری و حضور مردم در صحنه‌ها در همه امور می‌تواند مؤثر واقع شود"، تصریح کرد: مقابله و مبارزه با مفاسد،‌ قاچاق و اختلاس، نیازمند آگاهی و هوشمندی و پیگیری مردم در دفاع از حقوق خودشان است و موجب می‌شود که مسئولان راحت‌تر بتواند در مقابله با مفاسد اقدام کنند.

انتهای پیام

کد N155489