احتمال شعله ور شدن آتش جنگ قوت گرفت؛

هشدار اوباما به پوتین درباره اوکراین/ رئیس کرملین : حق داریم از منافع خود دفاع کنیم

آمریکا اروپا

رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با همتای روسی، انزوای سیاسی را از جمله پیامدهای دخالت نظامی احتمالی در اوکراین برشمرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتد پرس، باراک اوباما شب گذشته در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین  درباره پیامدهای دخالت نظامی در اوکراین هشدار داد و خواستار عقب نشینی نیروهای روسی از کریمه شد.

با وجود هشدار اوباما درباره دخالت نظامی در اوکراین در این تماس 90 دقیقه ای، پوتین با اشاره به وجود تهدیدهای واقعی علیه شهروندان روسیه در اوکراین گفت: روسیه این حق را دارد که از منافع خود در اوکراین و شهروندان روس‌ زبان دفاع کند.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که سنای روسیه با درخواست رئیس جمهور این کشور برای استفاده از نیروهای مسلح این کشور در خاک اوکراین با هدف عادی سازی وضعیت سیاسی و اجتماعی این کشور موافقت کرد.

رویترز نیز در این رابطه نوشت باراک اوباما در گفتگو با پوتین، انزوای سیاسی را از جمله پیامدهای دخالت نظامی روسیه در اوکراین برشمرد و با تاکید بر لزوم عقب نشینی نیروهای روسیه به اوکراین اعلام کرد که این اقدام ناقض قوانین بین‌ المللی است و اوکرینی ها خود باید درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

کاخ سفید همچنین از گفتگوی تلفنی اوباما با رهبران فرانسه و کانادا درباره تحرکات نظامی روسیه در خاک اوکراین خبر داد.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس و کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد نیز خواستار خویشتنداری طرفین درگیر در بحران اوکراین شدند. 

به گزارش مهر، تاریخ نشان می دهد که روسیه در مورد گسترش سازمان ها و نهادهای غربی همچون ناتو و اتحادیه اروپا به نزدیکی مرزهای خود به این سادگی ها عقب نمی نشیند . حمله نظامی به گرجستان در سال 2008 میلادی درپی خواست تفلیس برای پیوستن به ناتو نمونه بسیار بارزی در این خصوص است. اکنون در مورد کریمه و بخش های شرقی اوکراین نیز ممکن است چنین وضعیتی رخ بدهد و هشدار کارشناسان در مورد تجزیه اوکراین رنگ واقعیت به خود بگیرد.